ՔՊ-ական պատգամավորները դեմ են քվեարկել ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարության առաջարկին: Այս մասին գրել է ԱԺ պատգամավոր Հայկ Մամիջանյանը:
«Երեկ Երևանում կայացած ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի չորրորդ նիստի ընթացքում, բացի «սենյակում փղից» և «ամուսնություն-ամուսնալուծություն» թեմաներից, մի ուշագրավ դեպք է տեղի ունեցել:
Ամփոփիչ հայտարարության տեքստի համար ես ներկայացրել էի 9 առաջարկ, որոնցից մեկը վերաբերվում էր Թուրքիայի կողմից ցեղասպանության ճանաչմանը և բառացի մեջբերված էր 2015 թվականին ՀՀԿ ջանքերով Եվրոպական Ժողովրդական կուսակցության կողմից ընդունված բանաձևից (դա արել էի առաջարկի ընդունման հավանականությունը բարձրացնելու համար):
Նկարում այդ առաջարկի քվեարկության պահն է. ինչպես տեսնում եք՝ բացի ընդդիմադիրներիցս (ևս երկուսը կադրում չեն երևում) առաջարկին կողմ են քվեարկում Եվրոպական խորհրդարանի 2 պատգամավորներ, իսկ ՔՊ-ականները՝ դեմ:

Депутаты от правящей в Армении партии «Гражданский договор» проголосовали против предложения принять заявление, осуждающее Геноцид армян. Об этом на своей странице в «Facebook» написал оппозиционный депутат, член Республиканской партии Армении Айк Мамиджанян.
«Во время состоявшегося в Ереване 4-го заседания Комитета парламентского партнерства Армения – ЕС произошел примечательный инцидент. Для текста итогового заявления я представил девять предложений, одно из которых касалось признания Турцией Геноцида, и была дословно процитирована резолюция, принятая Европейской народной партией в 2015 году усилиями Республиканской партии Армении.
На фото показан момент голосования по этому предложению. Как видно, кроме оппозиционеров (двое других на фото не видны), за предложение проголосовали два депутата Европарламента, а депутаты от партии «Гражданский договор» проголосовали против. То есть европейцы были за предложение, осуждающее Геноцид армян, а депутаты от партии «Гражданский договор» – против. Текст представленного предложения, а также ссылка на видео в комментариях», - отметил Мамиджанян.