Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի ղեկավարությանը մտահոգում են զինված ուժերում տեղի ունեցող մահվան ելքով միջադեպերը։  Այդ մասին այսօր` դեկտեմբերի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ԼՂՀ պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանը, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
«Նախ` դա ուղղակի ազդում է բանակի մարտունակության վրա: Երկրորդը՝ մենք գտնում ենք, որ մենք պատասխանատու ենք դրա համար, հասարակության բողոքը տեղին է եւ մենք վճռական ենք ու տարեցտարի աշխատանքները շարունակելու ենք, որ իսպառ վերացնենք»,-հայտարարել է Մովսես Հակոբյանը:
Նախարարի խոսքով`նախորդ տարվա համեմատ այս տարի Պաշտպանության բանակում զոհերի քանակը նվազել է 23 տոկոսով, իսկ վիրավորների թիվը` 30 տոկոսով: Մովսես Հակոբյանն իր խոսքում մի քանի անգամ շեշտել է, որ դժգոհ է բանակի կարգապահության աստիճանից։ Այդ ուղղությամբ աշխատանքներ կատարվում են, բայց դեռ բավարար չէ, ասել է նա։
Մովսես Հակոբյանը նշել է, որ տարին բանակի համար եղել է բավականին դժվար։ Այդ համատեքստում նախարարը ընդգծեց առաջնագծում տիրող չափազանց լարված իրավիճակը, ինչի արդյունքում այս տարի զոհվել են 11 հոգի եւ 34 հոգի էլ վիրավորվել են: Նախարարը վստահեցրել է, որ այդ զինվորները տուժել են մարտական հերթապահության ժամանակ` դիպուկահարի գնդակից: Բոլոր զոհվածները, բացառությամբ մեկ դեպքի, մահացու վնասվածք են ստացել գլխի շրջանում։ «Մենք վճռական ենք հակառակորդին սանձելու հարցում։ Այս նկատառումից ելնելով մենք բոլոր դիրքերն այսօր կահավորել ենք, որպեսզի հնարավոր լինի շրջանաձեւ, անվտանգ դիտարկում իրականացնել»,-ասել էՀակոբյանը:
ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը շարունակում է համալրվել նոր սպառազինությամբ եւ ռազմական տեխնիկայով։  «Մենք որոշակի առաջընթաց այս ուղղությամբ ունենք, առանձնապես հրետանային ստորաբաժանումների համալրում նոր սպառազինություններով եւ նրանց մարտական զինամթերքի, մարտավարակազմերի համալրման ուղղությամբ։ Սկսել ենք նաեւ տանկերի ներկրումը բանակ, որը եւս կբարձրացնի բանակի պոտենցիալը», - ասել է Մովսես Հակոբյանը։
Պաշտպանության նախարարն անդրադարձավ նաեւ պատերազմի վերսկսման հավանականությանը` նշելով, որ ամեն վայրկյան սպասում է պատերազմի․ «Ինչ վերաբերում է հարցին, թե երբ կսկսվի պատերազմը, սա, կարծում եմ, բացի Ադրբեջանի ցանկությունից, կախված է նաեւ որոշակի հաշվարկներից։ Իսկ պատերազմն ամեն ժամ կարող է սկսվել։ Եվ եթե  նրանք չեն սկսել պատերազմը, նշանակում է, որոշակի հաշվարկներ կատարվել են»,-նշել է նա։

Руководство Армии обороны Нагорного Карабаха обеспокоено происходящими в вооруженных силах инцидентами со смертельным исходом. Об этом заявил министр обороны НКР Мовсес Акопян 22 декабря на встрече с журналистами, сообщает радиостанция «Свобода».
«Во-первых, это напрямую влияет на боеспособность армии. Во-вторых, мы считаем, что несем за это ответственность, существующее в обществе недовольство оправданно, и мы полны решимости продолжить работу, чтобы полностью исключить подобные инциденты», - заявил Мовсес Акопян.
По словам министра обороны НК, по сравнению с прошлым годом, в этом году число погибших в Армии обороны сократилось на 23%, а число раненых - на 30%. Мовсес Акопян несколько раз подчеркнул, что недоволен уровнем дисциплины в армии. В этом направлении ведутся работы, но пока этого недостаточно, сказал он.
Мовсес Акопян заявил, что для Армии обороны год выдался довольно тяжелым. В этом контексте министр отметил чрезвычайно напряженную ситуацию на передовой линии. По словам министра,  в этом году на линии соприкосновения в результате действий азербайджанских снайперов  погибли 11 военнослужащих, еще 34 - получили ранения. Все погибшие, за исключением одного, получили смертельные ранения в голову. «Мы полны решимости обуздать противника, в настоящее время мы оборудовали все позиции так, чтобы было возможно вести круговое безопасное наблюдение», - сказал Мовсес Акопян.
Армия обороны Нагорного Карабаха продолжает пополняться новыми видами вооружения и военной техники. «В этом направлении есть определенный прогресс, особенно в том, что касается пополнения новым вооружением и боеприпасами артиллерийских подразделений. Мы начали оснащение армии танками, что также повысит потенциал армии», - заявил министр обороны Нагорного Карабаха Мовсес Акопян. Министр обороны также коснулся вероятности возобновления военных действий, отметив, что ожидает войны ежесекундно. «Что касается вопроса о том, когда начнется война, то я думаю, что, помимо желания Азербайджана, это зависит еще и от определенных расчетов. А война может начаться в любой момент. И если они все еще не начали войну, значит, были сделаны некоторые расчеты», - отметил он.