ԱՄՆ-ն 10 մլն դոլարի պարգեւ է խոստացել «Ալ Քաիդա»-ի գլխավոր առաջնորդներից մեկի` Յասին ալ-Սուրիի գտնվելու վայրի մասին տեղեկատվության համար, որը հայտնի է նաեւ Էզեդին Աբդել Ազիզ Խալի անունով: Այս մասին ասված է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի դեկտեմբերի 22-ի մամլո հաղորդագրությունում:
Պետդեպարտամենտի տեղեկություններով`ալ-Սուրին  «Ալ Քաիդա»-ի համակարգողն է Իրանում: Նա կարեւոր դեր ունի ահաբեկչական կազմակերպության համար միջոցներ հայթայթելու գործում եւ զբաղվում է Պարսից ծոցի երկրներում ֆինանսավորման նոր աղբյուրների որոնմամբ:
Բացի այդ, ալ-Սուրին  համակարգում է «Ալ Քաիդա»-ի նոր անդամների ներգրավումը, մասնավորապես, ապահովում է Իրանի տարածքով նրանց տեղափոխումը Իրաքի եւ Աֆղանստանի նախապատրաստական ճամբարներ: Նա նաեւ սերտորեն համագործակցում է Իրանի կառավարության հետ եւ ահաբեկիչներին աջակցում է իրանական բանտերից գրոհայինների ազատման եւ նրանց Պակիստան տեղափոխելու հարցում:
Ալ-Սուրիի համար մրցանակը սահմանվել է  ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի «Մրցանակներ արդարադատության համար» (Rewards for Justice) ծրագրի շրջանակներում:
10 մլն պարգեւ է նշանակված նաեւ  «Թալիբան»  շարժման առաջնորդ մոլլա Օմարի եւ Իրաքում «Ալ Քաիդա»-ի բջջի առաջնորդ Աբու Դուայի համար:

США обещали награду в $ 10 млн. за информацию о местонахождении одного из ключевых лидеров «Аль Каеды» - Ясина аль-Сури, известного также под именем Эзедин Абдель Азиз Хали. Об этом сказано в пресс-релизе Госдепартамента США от 22 декабря.
По информации Госдепа, аль-Сури - координатор «Аль-Каеды» в Иране. Он играет важную роль в привлечении средств для террористической организации и занимается поиском новых источников финансирования в странах Персидского залива.
Кроме того, аль-Сури координирует приток новых членов в «Аль-Каеду», в частности обеспечивая их доставку в тренировочные лагеря в Ираке и Афганистане через территорию Ирана. Он также тесно сотрудничает с правительством Ирана и оказывает террористам содействие в освобождении боевиков из иранских тюрем и их перевозке в Пакистан.
Награда за аль-Сури назначена в рамках программы Госдепартамента США «Награды за правосудие» (Rewards for Justice).
Награда в $10 миллионов назначена также за лидера «Талибана» муллу Омара и лидера ячейки «Аль-Каеды» в Ираке Абу Дуа. Самая большая награда - $25 миллионов -назначена за лидера «Аль-Каеды» Аймана аль-Завахири.