ՀՀ կառավարությունն իր այսօրվա՝ մարտի 13-ի նիստում բացասական եզրակացություն տվեց ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման համակարգի կիրառությունը չեղարկելու մասին օրենսդրական փոփոխությունների նախագծին։
Նախագիծը ՀՀ կառավարության քննարկման էր ներկայացրել «Հայաստան» խմբակցությունը` առաջարկելով համապատասխան փոփոխություններ կատարել «Հարկային օրենսգրքում»։
ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը նշել է, որ ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման համակարգի չեղարկման առաջարկությունը սկզբունքորեն անընդունելի է։
«Նախագիծը չի բխում ՀՀ կառավարության 2021–2026 թթ. ծրագրով սահմանված քաղաքականության ուղղություններից, ըստ որի` ներդրվելու է ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման գործուն համակարգ, որը կնպաստի նաև միջազգային պրակտիկայում լայնորեն կիրառվող «սոցիալական կրեդիտների» համակարգի ներդրմանը»,– նշել են նախարարությունից:
Հիշեցնենք, որ վարձու աշխատող, ինչպես նաև քաղաքացիաիրավական պայմանագրերի շրջանակում հարկվող եկամուտ ստացած քաղաքացիները պետք է հայտարարագիր ներկայացնեին մինչև մայիսի 1–ը։ Ավելի ուշ հայտարարագիր լրացնելու ժամկետը երկարաձգվեց մինչև նոյեմբեր։
Եթե հայտարարագիր ներկայացնող անձը կատարել է սոցիալական ծախս, ապա ունի փոխհատուցման իրավունք (առավելագույն չափը` տարեկան 100 հազար դրամ)։

Законопроекту об отмене системы декларирования доходов физических лиц дано отрицательное заключение. Соответствующее решение 13 марта принято на заседании Правительства Армении.
Законопроект представила фракция блока «Армения», предложив внести соответствующие изменения в «Налоговый кодекс». Министерство финансов отметило, что предложение принципиально неприемлемо. «Проект не исходит из направлений политики, определенной программой Правительства на 2021-2026 годы, согласно которым будет внедрена эффективная система декларирования доходов физических лиц, что будет способствовать также внедрению системы «социальных кредитов», широко используемой в международной практике», - отметили в Минфине.
Напомним, что наемные работники, а также граждане, получившие облагаемый налогом доход в рамках гражданско-правовых договоров, должны были подать декларацию до 1 мая. Позже срок заполнения декларации был продлен до ноября.