Թուրքիայի արդարադատության նախարար Սեդուլլահ Էրգինը թուրքական TRT-ի եթերում անդրադարձել է նաեւ Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի տխհրահչակ 301-րդ հոդվածի խնդրին։
Թուրքական Posta-ի փոխանցմամբ՝  թուրք նախարարը նշել է, թե քննարկումներ են ընթանում քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածը (թյուրքականության դեմ վիրավորանք) փոփոխության ենթարկելու վերաբերյալ։ «Թեեւ այժմ այդ հոդվածով գործ հարուցելու թույլտվության իրավասությունը տրված է Արդարադատության  նախարարին, ՄԻԵԴ-ը առարկություն ունի այս կապացությամբ՝ նշելով, որ նախարարի կարծիքը սուբյեկտիվ է։ Մենք նախատեսել ենք բարելավել այդ հոդվածը»,-ասել է նախարարը։
Նշենք, որ Հրանտ Դինքին եւ Օրհան Փամուքին եւս դատապարտել էին 301-րդ հոդվածով։  301-րդ հոդվածով գործ հարուցելու իրավասությունը տրվել է դատախազներին 2005-ին, այնուհետ կրկին վերադարձվել արդարադատության նախարարությանը։

Министр юстиции Турции Седулла Эргин в эфире турецкой TRT коснулся проблемы злосчастной стать 301 турецкого УК.
Как сообщает турецкая Posta, министр отметил, что ныне идут обсуждения возможности изменения указанной статьи ( об оскорблении турецкой идентичности). «Ныне право возбуждать уголовные дела по этой статье закреплено за министром юстиции, но у ЕСПЧ есть в связи с этим возражения, отмечается, что мнение министра субъективно. Мы предусматриваем улучшить эту статью», - отметил министр.
Отметим, что Грант Динк и Орхан Памук также были осуждены по 301-й статье. В 2005 году право возбуждать дела по этой статье было передано прокурорам, однако затем вновь возвращено министру юстиции.