Անցնող 2011 թվականը հարուստ էր իրադարձություններով, որոնք ազդեցին աշխարհի պատկերի վրա: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Քաղաքական եւ ռազմական անալիզի ինստիտուտի Ռազմական կանխատեսման կենտրոնի տնօրեն Անատոլի Ցիգանոկը:
«Դա համաշխարհային ահաբեկչությունն է, որն անվտանգության սպառնալիք է աշխարհի ցանկացած պետության յուրաքանչյուր քաղաքացու համար: Ցունամին, որի պատճառով Ճապոնիայումո ղբերգություն եղավ: ՆԱՏՕ-ի ռազմական գործողությունը Լիբիայում, զավթում, որ դեռ հայտնի չէ` ինչով կավարտվի: Իրավիճակը Սիրիայում, լարվածության աճը Թեհրանի ատոմային ծրագրի շուրջ, հնարավոր հարվածն Իրանին»,- ասել է Ցիգանոկը: վերջինիս խոսքով, այդ իրադարձությունները ծայրահեղ կարեւոր են նաեւ Հարավային Կովկասի համար:
«Տարածաշրջանում իսկապես արտառոց իրավիճակ է, այստեղ միաժամանակ գործում են ՆԱՏՕ-ն, ՀԱՊԿ-ն եւ ՇՀԿ-ն: Եթե Հայաստանը ջերմ հարաբերություններ ունի ՆԱՏՕ-ի հետ, միաժամանակ ՀԱՊԿ անդամ է, ապա Վրաստանն ու Ադրբեջանը, կարելի է ասել, «անդամակցել են ՆԱՏՕ-ին»: Վրաստանի դեպքում ընդհանրապես ամեն ինչ բարձիթողի է, այնտեղ անգլերեն են սովորում, եւ դա կհանգեցնի նրան, որ այդ պետությունը դուրս կմնա Կովկասի ընդհանուր նկարագրից: Հարավային, առավել եւս Հյուսիսային կովկասում շփման լեզուն ռուսերենն է, վրացիների երիտասարդ սերունդը չգիտի այն: Արդյուքնում Վրաստանը չի կարող երկխոսություն ծավալել Հայաստանի, Ադրբեջանի, Չեչնիայի, նույն Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի հետ: ՆԱեւ ռազմական դոկտրին են ընդունում, որտեղ գրված է. «Ռուսաստանը թշնամի է, թշնամի, թշնամի…»,- ասել է փորձագետը:
Մեկնաբանելով Իրանի շուրջ իրավիճակը, Ցիգանոկն ասել է,թ ե ամեն ինչ միանշանակ չէ: Եթե Իրանին հարվածեն, Հայաստանը կոշտ դիրքերից հանդես կգա` դատապարտելով այդ գործողությունները, քանի որ դրանք վնասում են նրա ուղիղ շահերին: Ընդհանուր առմամբ, Հարավային Կովկասը դեմ է Իրանին հարվածելուն»,- ասել է նա:
Այս իրավիճակում հաշվի առնելով տոները, Անատոլի Ցիգանոկը Ձմեռ պապից խաղաղություն է ուզում Կովկասի համար: «Այսօր դա ամենակարեւորն է մեր բոորիս համար, խաղաղություն կովկասում, Մերձավոր Արեւելքում, ողջ աշխարհում»:

The passing 2011 was rich with events which impacted the world, Anatoly Tsyganok, Head of the Russian Center of Military Forecasts, told Armenian News-NEWS.am.
“These [events] are the global terrorism, the tsunami in Japan, NATO military operations in Libya, the situation in Syria, [and] the growing tension around Iran’s nuclear plan,” Tsyganok said. In his words, these developments are extremely important for South Caucasus.
“There is truly a bizarre situation in the region. NATO, CSTO [Collective Security Treaty Organization], and SCO [Shanghai Cooperation Organisation] function here at the same time. If Armenia has warm relations with NATO and is a CSTO member at the same time, we could say Georgia and Azerbaijan have “become NATO members.” Everything is neglected in the case of Georgia. They learn English there, and this will result in that the country will remain outside of the general depiction of the Caucasus. Russian is the language of communication in South and, even more so, in North Caucasus, and the young Georgian generation does not know it. As a result, Georgia cannot conduct a dialogue with Armenia, Azerbaijan, Chechnya, and even with Abkhazia, and South Ossetia,” the analyst maintained.
Commenting on the situation concerning Iran, Tsyganok said everything is unequivocal. If they strike Iran, Armenia would adopt a hard position and condemn these operations, since they harm its immediate interests. By and large, South Caucasus is opposed to a strike against Iran,” he argued.
And considering the Christmas and New Year holidays, Anatoly Tsyganok wants peace from Santa Claus. “Peace in the Caucasus, Middle East, [and] the whole world,” he says.