Լեհաստանի զինվորական դատախազության աշխատակից, գնդապետ Միկոլայ Պշիբիլը, որը զբաղվում է Սմոլենսկի շրջակայքում Լեհաստանի նախագահի ինքնաթիռի վթարի գործի հետաքննությամբ, Պոզնան քաղաքում մամլո ասուլիսի ընթացքում ինքնասպանության անհաջող փորձ է կատարել:
Լեհական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ` մամլո ասուլիսը նվիրված է եղել լեհական  N1 ինքնաթիռի վթարի հետաքննությամբ զբաղվող լրագրողների գործունեությանը զինվորական դատախազության աշխատակիցների կողմից իբրեւ թե լրտեսություն իրականացնելու թեմային:
Լրատվամիջոցների փոխանցմամբ` դատախազության աշխատակիցները հեռախոսային օպերատորներից վերցրել են լրագրողների կոնտակտային տվյալները` պատճառաբանելով վթարի հետաքննությանը միջամտելը:
Պշիբիլը դատախազության աշխատակիցներին պաշտպանող ելույթով է հանդես եկել, ովքեր, նրա խոսքով, օրենքը չեն խախտել, այլ խոչընդոտել են գործի հետաքննման մասին տեղեկատվության արտահոսքին:
Նա նաեւ հայտարարել է, որ հետաքննության ընդհանուր պատկերն աղավաղող լրագրողներին կարող էին օտարերկրյա հետախուզական ծառայությունները հովանավորել:
Դրանից հետո զինվորական դատախազը ընդմիջում է հայտարարել, դուրս եկել ասուլիսի սենյակից եւ կրակել իր գլխին: Շտապօգնություն կանչել են լրագրողները, որոնք լսել են կրակոցի ձայնը եւ հայտնաբերել Պշիբիլին իր առանձնասենյակի հատակին ընկած: Գնդապետը ողջ է մնացել եւ այժմ գտնվում է բժիշկների հսկողության ներքո: Ըստ զինվորական դատախազության հաղորդման` Պշիբիլի կյանքին վտանգ չի սպառնում:
Տեղի ունեցածի մասին այլ մանրամասներ դեռեւս հայտնի չեն, գրում է «ՌԻԱ  Նովոստի»-ն:
Lenta.ru-ն հայտնում է, որ իր ելույթի ժամանակ Միկոլայ Պշիբիլը շատ հուզված էր երեւում: Դատախազի ինքնասպանության փորձի հայտնի դառնալուց հետո Լեհաստանի ներկայիս նախագահ Բրոնիսլավ Կոմորովսկին անվտանգության ծառայություններին կարգադրել է իրադրությունը վերցնել իրենց հսկողության տակ եւ հետաքննել տեղի ունեցածի հանգամանքները:
Հիշեցնենք, որ Լեհաստանի նախագահ Լեհ Կաչինսկու Տու-154 ինքնաթիռն ընկել էր Սմոլենսկի տակ` 2010 թվականի ապրիլի 10-ի առավոտյան: Մառախուղի պատճառով, վատ տեսանելիության պայմաններում, վայրէջքի ժամանակ այն խճճվել էր ծառերի վերնամասում: Ինքնաթիռում 96 մարդ էր եղել` 88 ուղեւոր եւ անձնակազմի 8 անդամներ: Բոլորը զոհվել էին:

Сотрудник военной прокуратуры Польши полковник Миколай Пшибыл, который занимался расследованием крушения самолета президента Польши под Смоленском, совершил неудачную попытку самоубийства во время пресс-конференции в городе Познань.
Как сообщают польские СМИ, пресс-конференция была посвящена вопросу предполагаемой слежки сотрудников военной прокуратуры за журналистами, занимающимися расследованием катастрофы польского борта N1. По данным СМИ, прокуроры незаконно получали у телефонных операторов контактную информацию журналистов под предлогом их вмешательства в расследование катастрофы.
Пшибыл произнес речь в защиту сотрудников прокуратуры, которые, по его словам, не нарушали закон, а лишь препятствовали утечке информации о расследовании дела. Он также заявил, что журналистов, вносящих путаницу в общую картину расследования, могли спонсировать иностранные разведслужбы.
После этого военный прокурор объявил перерыв, вышел из конференц-зала и произвел выстрел в голову. Скорую вызвали журналисты, услышавшие звук выстрела и обнаружившие Пшибыла лежащим на полу в своем кабинете. Полковник остался жив и сейчас находится под присмотром врачей. По словам представителя военной прокуратуры, жизни Пшибыла ранение не угрожает.
Другие подробности происшествия пока не сообщаются, пишет РИА Новости.
Lenta.ru сообщает, что во время своего выступления Миколай Пшибыл выглядел очень расстроенным. После сообщения о попытке самоубийства прокурора нынешний президент Польши Бронислав Коморовский попросил службы безопасности взять ситуацию под свой контроль и расследовать обстоятельства произошедшего.
Напомним, самолет польского президента Леха Качиньского Ту-154 разбился под Смоленском утром 10 апреля 2010 года. При посадке он зацепился за верхушки деревьев в условиях плохой видимости из-за сильного тумана. На борту находились 96 человек - 88 пассажиров и восемь членов экипажа. Все они погибли.