Թբիլիսիի «Սուրբ Նշան»  եկեղեցում հունվարի 9-ին բռնկված հրդեհը, որի հետեւանքով փլվել է սյուներից մեկը Վրաստանի իշխանությունների նպատակադրված քաղաքականության արդյունք է: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է Հայկական ճարտարապետության ուսումնասիրման հիմնադրամի նախագահ Սամվել Կարապետյանը:
Նրա խոսքով` «Սուրբ Նշան»  եկեղեցում առաջին անգամ հրդեհ է բռնկվել դեռեւս մի քանի տարի առաջ, երկրորդ անգամ` 10 օր առաջ, իսկ երրորդ անգամ` 2 օր առաջ. «Տվյալ դեպքում պատասխանն ակնհայտ է: Արդեն 20 տարուց ավելի վրացական կողմն իր առջեւ հայկական պատմական հուշարձանները ոչնչացնելու ճանապարհով երկրի տարածքում հայերի բնակության հետքերը ջնջելու նպատակ է դրել: Այդ քաղաքականությունն սկսվել է դեռեւս Գամսախուրդիայի օրոք եւ չի փոխվել հաջորդ նախագահների իշխանության տարիներին: Ես նկատի չունեմ Թբիլիսիի ծայրամասերում գտնվող հայկական գերեզմանոցները. տվյալ դեպքում խոսքը մայրաքաղաքի կենտրոնում գտնվող հայկական եկեղեցիների մասին է»:
Կարապետյանը նաեւ կարծիք է հայտնել, որ հետագայում եւս Վրաստանում հայկական եկեղեցիների հետ կապված նման  «դժբախտ» դեպքեր կլինեն:
Նշենք, որ  Հայաստանի մշակույթի նախարարության գնահատող խումբը Մշակութային պատմական հուշարձանների պահպանության ընկերության նախագահ Սերժիկ Առաքելյանի գլխավորությամբ հունվարի 11-ին Թբիլիսի է մեկնել հայկական «Սուրբ Նշան» եկեղեցում բռնկված հրդեհի մանրամասները պարզելու համար: Հայաստանի մշակույթի նախարարության մամլո քարտուղար Գայանե Դուրգարյանի խոսքով`գնահատող հանձնաժողովը Թբիլիսիում կուսումնասիրի կատարվածի մանրամասները եւ վրացական կողմի հետ կքննարկի համատեղ միջոցառումները:

Пожар в армянской церкви «Сурб Ншан» в Тбилиси 9 января, вследствие которого обрушилась одна из колонн, является следствием целенаправленной политики властей Грузии. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил председатель Фонда изучения армянской архитектуры Самвел Карапетян.
По его словам, в первый раз в церкви «Сурб Ншан» пожар был еще несколько лет назад, во второй раз она горела дней 10 назад, в третий - 2 дня назад: «В данном случае ответ напрашивается сам по себе. Уже более 20 лет грузинская сторона поставила перед собой цель - уничтожить все доказательства пребывания армян на территории страны путем уничтожения армянских исторических памятников. Эта политика началась со времен Гамсахурдиа и не изменилась при последующих президентах. Я не имею в виду армянские кладбища, находящиеся на окраине Тбилиси, в данном случае речь идет об армянский церквях, находящихся в центре столицы».
Карапетян также выразил мнение, что в Грузии в дальнейшем с армянскими церквями будут происходить подобные «несчастные» случаи.
Отметим, что экспертная группа Министерства культуры Армении во главе с начальником Агентства по охране памятников истории и культуры Сержиком Аракеляном направилась 11 января в Тбилиси для выяснения обстоятельств пожара в армянской церкви «Сурб Ншан».  По словам пресс-секретаря Министерства культуры Армении Гаяне Дургарян, экспертная группа изучит в Тбилиси обстоятельства происшествия и обсудит с грузинской стороной совместные мероприятия.