ՀՀ կառավարությունն արձագանքել է «Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտի որոշմանը, որը հրատապ որոշում է հայացրել ՀԷՑ–ի մասով։
Կառավարության հայտարարությունում ասվում է. «Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտի 22.07.2025թ. թիվ EA 2025/121 վճռի վերաբերյալ հայտնում ենք, որ հրատապ գործով քննված հարցերի (վեճի) շրջանակն այլ է, քան ժամանակավոր կառավարիչ նշանակելու որոշման նպատակները և վերջինիս կողմից իրականացվելիք գործողությունների շրջանակը:
Մասնավորապես, ժամանակավոր կառավարչի նշանակմամբ հետապնդվող նպատակն է, ի թիվս այլնի, · միտումնավոր եղանակով էներգետիկ ճգնաժամի ստեղծման ռիսկերի կանխարգելումը, · հանրային կարգի ապահովումը, պետական անվտանգությանը սպառնացող հնարավոր ռիսկերի վերացումը, · ՀԷՑ-ում տեղի ունեցած չարաշահումների քողարկման բացառումը և հետագա չարաշահումների կանխարգելումը: Հարգանքով վերաբերվելով օտարերկրյա արբիտրաժների որոշումներով կիրառվող ապահովման միջոցներին, միևնույն ժամանակ բոլորը պարտավոր են առաջնորդվել նաև ՀՀ օրենսդրությամբ և միջազգային պայմանագրերով, որոնցով սահմանված են որոշումների ճանաչման և կատարման կարգերը և ընթացակարգերը»:
Ավելի վաղ  Սամվել Կարապետյանի պաշտպանության խորհուրդը հայտարարություն էր տարածել, որտեղ նշել է, որ Սամվել Կարապետյանը և իր ընտանիքը հաղթել են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության դեմ նախաձեռնած արբիտրաժային հրատապ գործը։

The Armenian government has reacted to the urgent decision by the Arbitration Institute of the Stockholm Chamber of Commerce regarding the Electric Networks of Armenia (ENA) company.
The government stated as follows:
"On the decision of the Arbitration Institute of the Stockholm Chamber of Commerce No. EA 2025/121 dated 22.07.2025, we inform that the scope of the issues (dispute) examined in the urgent case is different from the objectives of the decision to appoint a temporary administrator and the scope of the actions to be taken by the latter. In particular, the goal pursued by the appointment of a temporary administrator is, among others,
- preventing the risks of deliberately creating an energy crisis,
- ensuring public order, eliminating possible risks threatening state security,
- excluding the concealment of abuses in the ENA and preventing further abuses.
While respecting the security measures applied by foreign arbitration decisions, at the same time everyone is also obliged to be guided by the legislation of the Republic of Armenia and international treaties that define the rules and procedures for the recognition and implementation of arbitration decisions."
Earlier, the defense council of Russian Armenian entrepreneur and philanthropist Samvel Karapetyan—who is the owner of ENA—issued a statement noting that Karapetyan and his family had won the urgent arbitration case they had initiated against the Armenian government.