ՀՀ կառավարությունն արձագանքել է «Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտի որոշմանը, որը հրատապ որոշում է հայացրել ՀԷՑ–ի մասով։
Կառավարության հայտարարությունում ասվում է. «Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտի 22.07.2025թ. թիվ EA 2025/121 վճռի վերաբերյալ հայտնում ենք, որ հրատապ գործով քննված հարցերի (վեճի) շրջանակն այլ է, քան ժամանակավոր կառավարիչ նշանակելու որոշման նպատակները և վերջինիս կողմից իրականացվելիք գործողությունների շրջանակը:
Մասնավորապես, ժամանակավոր կառավարչի նշանակմամբ հետապնդվող նպատակն է, ի թիվս այլնի, · միտումնավոր եղանակով էներգետիկ ճգնաժամի ստեղծման ռիսկերի կանխարգելումը, · հանրային կարգի ապահովումը, պետական անվտանգությանը սպառնացող հնարավոր ռիսկերի վերացումը, · ՀԷՑ-ում տեղի ունեցած չարաշահումների քողարկման բացառումը և հետագա չարաշահումների կանխարգելումը: Հարգանքով վերաբերվելով օտարերկրյա արբիտրաժների որոշումներով կիրառվող ապահովման միջոցներին, միևնույն ժամանակ բոլորը պարտավոր են առաջնորդվել նաև ՀՀ օրենսդրությամբ և միջազգային պայմանագրերով, որոնցով սահմանված են որոշումների ճանաչման և կատարման կարգերը և ընթացակարգերը»:
Ավելի վաղ  Սամվել Կարապետյանի պաշտպանության խորհուրդը հայտարարություն էր տարածել, որտեղ նշել է, որ Սամվել Կարապետյանը և իր ընտանիքը հաղթել են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության դեմ նախաձեռնած արբիտրաժային հրատապ գործը։

Все обязаны руководствоваться законодательством Республики Армения и международными договорами. Об этом говорится в заявлении Правительства Армении, которое отреагировало на решение Арбитражного института Торговой палаты Стокгольма, вынесшей срочное решение по части компании «Электрические сети Армении».
«В связи с решением Арбитражного института Торговой палаты Стокгольма N EA 2025/121 от 22.07.2025 г. сообщаем, что круг вопросов (спора), рассмотренный в рамках неотложного дела, иной, чем цели решения о назначении временного управляющего и круг действий, которые должен предпринять последний.
В частности, целью назначения временного управляющего среди прочего является предотвращение рисков преднамеренного создания энергетического кризиса, обеспечение общественного порядка, устранение возможных рисков, угрожающих государственной безопасности, исключение сокрытия злоупотреблений, допущенных в «ЭСА», и предотвращение дальнейших злоупотреблений.
Относясь с уважением к мерам обеспечения, применяемым иностранными арбитражными решениями, в то же время все обязаны руководствоваться законодательством Республики Армения и международными договорами, устанавливающими правила и порядок признания и исполнения решений».
Напомним, что Совет защиты бизнесмена Самвела Карапетяна выступил с заявлением, в котором отметил, что Самвел Карапетян и его семья выиграли арбитражное дело, инициированное ими против Правительства Армении.