2011թ. դեկտեմբերի 30-ին «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոցում ՊՆ N զորամասի ժամկետային զինծառայող, շարքային Հայկ Մովսեսի Խաչատրյանի մահվան փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործով, այսօր` հունվարի 18-ին, որպես կասկածյալ  ձերբակալվել է ՀՀ ՊՆ կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալի նյարդաբանական բաժանմունքի պետ, բ/ծ փոխգնդապետ Մինաս Սերգեյի Մկրտչյանը:
ՊՆ քննչական ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նա մեղադրվում է ՀՀ քր. օր-ի 376 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով նախատեսված հանցագործության կատարման կասկածանքով (անփույթ վերաբերմունքը ծառայության նկատմամբ, որը պատճառել է էական վնաս):
Ավելի վաղ  NEWS.am-ը հայտնել էր, որ 2011 թվականի հունիսի 1-ին բանակ զորակոչված Հայկ Մովսեսի Խաչատրյանը  զորամասի բուժանձնակազմի անփույթ վերաբերմունքի պատճառով դեկտեմբերի 30-ին, գիշերը ժամը 11:40-ին մահացել է ջրծաղիկ հիվանդությունից` թողնելով անպատասխան հարցերի մի շարան:
Հայկի հայրը որդու հետ  վերջին խոսակցությունների ժամանակ պարզել է, որ զորամասում Հայկի՝ առողջական վիճակից բողոքներին ի պատասխան, նրան մեղադրել են «սիմուլյանտության» մեջ եւ ստիպել են վազել 10 կիլոմետր: Դեկտեմբերի 29-ին՝ Հայկի մահվանից մեկ օր առաջ, նրա որովայնի շրջանում սկսվել են ուժեղ ցավեր: Հիվանդանոցի բժիշկները հարազատներին բացատրել են, թե մտահոգվելու առիթ չկա, եւ, որ բուժումն արդյունավետ կլինի, սակայն հայրը ստիպել է, որպեսզի որդուն թույլ տան տեղափոխել ինֆեկցիոն հիվանդանոց, որտեղ էլ 18-ամյա Հայկ  Խաչատրյանը մահացել է: Մահվան պատճառը հարազատների համոզմամբ՝ զորամասի հրամանատական եւ բուժանձնակազմերի անտարբերությունն է:

В рамках уголовного дела, возбужденного по факту смерти рядового воинской части №N Министерства обороны Армении Айка Хачатряна в инфекционной больнице «Норк», 18 января в качестве подозреваемого был задержан начальник неврологического отделения Центрального клинического военного госпиталя Минобороны, подполковник Минас Мкртчян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Следственной службы Министерства обороны Армении, задержанный подозревается в совершении преступления, предусмотренного ч. 1 ст. 376 УК Армении (Служебная халатность, приведшая к тяжким последствиям). Предварительное следствие продолжается.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, призванный в армию 1 июня 2011 г. Айк Хачатрян заболел ветрянкой и 30 декабря в 23:40 скончался. В ходе последних разговоров с сыном отец парня выяснил, что в ответ на жалобы Айка о плохом самочувствии его обвинили в симуляции и заставили пробежать 10 километров. 29 декабря, за день до смерти солдата, он почувствовал сильные боли в области живота. Медики объяснили родным молодого человека, что причин для беспокойства у них нет, военнослужащего поставят на ноги и так далее, но отец добился перевода сына в инфекционную больницу, где 18-летний молодой человек скончался.