Թուրքիայում «հայերի գանձերը» որոնողների հերթական թիրախն է դարձել Բինգյոլ  (Բյուրակն)  նահանգի Գենչի շրջանում գտնվող հայերի գերեզմանների պղծումները:
Թուրքական Turkiye պարբերականի փոխանցմամբ` Գենչ շրջկենտրոնից 3 կմ հեռավորության վրա գտնվող Սուրեքլի գյուղի մոտակայքում գտնվող հայկական գերեզմաններում գանձ որոնողները 6 մետր խորությամբ փոս են փորել: Տեղի գյուղապետ Ջեւդեթ Գյուները նշել է, թե գնացել եւ տեսել են անհայտ անձանց կողմից փորված փոսն ու դուրս նետված մարդկային կմախքները: «Մենք սարսափելի տեսարանի ականատես եղանք: Այդ ամենն անողները անխիղճներ են: Նրանք անթիվ կմախքներ դուրս են նետել եւ հեռացել: Սրա հետ կապված մենք դիմել ենք դատախազություն»,-ասել է գյուղապետը:
Գյուղացիները նշել են, որ նախկինում այս տարածքներում հայեր են ապրել եւ իրենց գյուղը մշտապես ենթարկվում է «հայերի գանձերը» որոնողների հարձակումներին եւ խնդրել, որ պատկան մարմինները ուշադրություն դարձնեն այս հանգամանքին:
Նշենք, որ ամբողջ Թուրքիայի տարածքում, որտեղ որ ապրել են հայերը, գանձ փնտրելու տենդ է։  Տեղի բնակիչները առիթը բաց չեն թողնում իրենց պատմական հայրենիքը մեկնած հայերից հետաքրքրվելու «թաքցրած գանձերով»՝ դրանք կիսվելու առաջարկ անելով նրանց։
Գանձերի մոլուցքով տառապողներն իրականացնում են սրբապղծություն՝ քանդելով հայերի գերեզմաներն ու եկեղեցիների հիմքերը։

The Armenian graves, at Genc region of Turkey’s Bingol (Byurakn) Province, have become the next target of “Armenian treasure” hunters.
Those, who were hunting for treasures in the Armenian graves located in the vicinity of Surekli village which is three kilometers away from Genc regional center, dug a six-meter-deep hole. The village prefect noted that they saw the hole which was dug by unidentified people who had also discarded human skeletons. “We witnessed a horrible scene. Those who did all this are cruel. They had thrown out countless skeletons and left. We petitioned to the Prosecutor’s Office in this connection,” the prefect said, Turkiye daily of Turkey informs.
The villagers noted that Armenians used to live in these regions, that their village is under constant attack by “Armenian treasure” hunters, and they asked the proper agencies to pay attention to this fact.
To note, treasure hunting is a fever all through Turkey’s regions where Armenians lived. The locals do not miss the opportunity to ask those Armenians, who are visiting their historical homeland, about the “buried treasures,” and they propose to divide them among each other. Those who suffer from treasure mania commit desecration, as they destroy the Armenian graves and the foundations of Armenian churches.