Շվեյցարացիները փորձում են վերածնել հայ-թուրքական արձանագրությունները. հնարավոր է, որ նոր բանակցություններ սկսվեն, բայց Թուրքիան պետք է ապացուցի իր անկեղծությունը: Այս մասին այսօր` հունվարի 26-ին, մամուլի ասուլիսում հայտարարեց Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը, հավելելով, որ հայ թուրքական արձանագրությունները մեռած են:
Նրա խոսքով, այդ դեպքում Ղարաբաղը չի դիտարկվի որպես հարաբերությունների կարգավորման նախապայման:
Ինչ վերաբերում է հայ-թուրքական արձանագրություններից Հայաստանի ստորագրությունը հետ վերցնելու առաջարկին, Ռ. Կիրակոսյանը նշեց. «Այդ առաջարկությունն իրատեսական չէ: Դու վավերացնում կամ չես վավերացնում, բայց չես կարող հետ վերցնել ստորագրությունդ»:
Նրա ներկայացմամբ, արձանագրությունները լավագույն միջոցը չէին հարաբերությունները կարգավորելու համար: «Կարգավորման եւ սահմանների բացման համար արձանագրություններ պետք չեն: Հենց այդ առումով դրանք սխալ էին կարգավորելու համար»,-ընդգծեց փորձագետը:
Ինչ վերաբերում է Հայոց ցեղասպանության խնդրին, նա ասաց. «Մենք պետք է աջակցենք այն թուրքերին, որոնք խիզախում են եւ ընդունում ցեղասպանության փաստը: Նրանք ճնշման տակ են գտնվում:  Եթե Թուրքիան երկրորդ անգամ սկսի հարաբերություւնների կարգավորումը` նպատակ ունենալով միայն վիժեցնել ցեղասպանության ճանաչումը, դա ավելի վատ կազդ հենց Թուրքիայի վրա»:

YEREVAN. – The Swiss are trying to revive the Armenian-Turkish protocols. New talks could resume, but Turkey must prove its sincerity, Regional Studies Center Director Richard Giragosian said, during a press conference on Thursday, adding that the Armenian-Turkish protocols are dead.
In his words, in this case Karabakh will not be viewed as a precondition for normalizing relations.
With respect to the proposal to withdraw Armenia’s signature from the protocols, Giragosian noted: “That suggestion is unrealistic. You either ratify, or not ratify, but you cannot withdraw the signature.”
According to the analyst, the protocols were not the best means to normalize the relations. “You do not need protocols for normalization and opening of the borders. That is why they were wrong in the sense of normalization,” Giragosian stressed.
And concerning the Armenian Genocide issue, Richard Giragosian said: “We must assist those Turks who are brave and who accept the fact of the genocide. They are being pressured. If Turkey starts normalizing relations for a second time, but with the sole objective of hampering genocide recognition, this would adversely affect Turkey itself.”