ԱՄՆ կոնգրեսականներ Ադամ Շիֆն ու Հովարդ Բերմանը, փետրվարի 2-ին, հանդիպել են Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի հետ` վերջինիս Վաշինգթոն այցելության ժամանակ: Կոնգրեսականները խնդրել են ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել Ջավախքի խնդիրներին:
Իր հերթին, Միխայիլ Սահակաշվիլին պատրաստակամություն է հայտնել աշխատել կոնգրեսականների հետ, որպեսզի հետագայում ավելի շատ ռեսուրսներ ուղարկվի Ջավախք, ընդգծելով, որ ինքն ամբողջությամբ կպաշտպանի ԱՄՆ կողմից տարածաշրջանին լրացուցիչ օգնություն տրամադրելու նախաձեռնությունը, հաղորդում է «Ասպարեզ» թերթը:
«Ես գոհ եմ նախագահ Սահակաշվիլիի հետ քննարկումներից: Նա վճռականորեն աջակցեց մեր խնդրանքին` վիրահայերին լրացուցիչ օգնություն հատկացնելու հարցում»,-հայտարարել է Շիֆը:
Իր հերթին Հովարդ Բերմանը վստահեցրել է, որ ինքը հետագայում եւս կպայքարի Վրաստանում հայերի համար հավասար իրավունքների համար:

Congressmen Adam Schiff, lead sponsor of the Armenian Genocide resolution, and Howard Berman met with Georgian president, Mikheil Saakashvili, Thursday to discuss the bilateral relationship between U.S. and Georgia and to ask the president to focus more attention on the Armenian region of Samtskhe-Javakheti, bordering with Armenia.
During the meeting in the U.S. Capitol, President Saakashvili expressed a willingness to work with Schiff and Berman to direct more resources to Samtskhe-Javakheti and said that he would fully support additional American assistance to the region, Asbarez reports.
“I was very pleased with the discussion we had with President Saakashvili,” Schiff said. “He was unhesitating in expressing support when we asked for additional efforts to aid Armenian-Georgians.”
“I will continue to fight for the fair treatment and equal rights for the ethnic Armenian community in Georgia,” said Howard Berman, the Ranking Member on the House Foreign Affairs Committee and a longtime champion of Armenian causes.