Հինգշաբթի Եվրամիության կառավարությունները նախաձեռնել են Ռուսաստանի Դաշնության Կենտրոնական բանկի Եվրոպայում գտնվող ակտիվների երկարաժամկետ սառեցում՝ կիսամյակային քվեարկություններից խուսափելու եւ այդ միջոցներն Ուկրաինայի օգնությանը տրամադրելու համար։
ԵՄ մշտական ​​ներկայացուցիչների կոմիտեն համաձայնեցրել է «122-րդ հոդվածի առաջարկության վերանայված տարբերակը» եւ հաստատել խորհրդի պաշտոնական որոշման գրավոր ընթացակարգի մեկնարկը, տեղեկացրել է Reuters-ը՝ հղում կատարելով Դանիայի նախագահությանը։ 210 միլիարդ եվրոյի անժամկետ սառեցման եւ Ուկրաինային դրա հետագա փոխանցման վերաբերյալ վերջնական պաշտոնական որոշումը, ինչպես սպասվում է, կձեւակերպվի ԵՄ Խորհրդի կողմից ուրբաթ օրը։
Ռուս պաշտոնյաները պահուստների բռնագրավումն անվանել էին «գողություն» եւ սպառնացել «ցավոտ» պատասխան միջոցներ ձեռնարկել անբարյացակամ երկրների, ընկերությունների եւ անհատների դեմ, ասել է նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Այս տարվա սկզբին Ռուսաստանի կառավարությունը հաստատել էր Ռուսաստանում օտարերկրյա ակտիվների բռնագրավման մասին օրինագիծ՝ ի պատասխան այլ երկրների նմանատիպ գործողությունների։ Բացի այդ, Ռուսաստանի նախագահի 2024թ․ մայիսի 23-ի 442 հրամանագիրը, որը թույլ է տալիս բռնագրավել ամերիկյան ակտիվները եւ ամերիկացի անձանց մասնավոր սեփականությունը, արդեն ուժի մեջ է, հիշեցրել է Delcredere ֆինանսական իրավունքի եւ կապիտալի շուկաների պրակտիկայի ղեկավար Եվգենի Կոնովալովը: «Ներկայում այս հրամանագիրը վերաբերում է բացառապես ամերիկացիներին, բայց դրա շրջանակը ԵՄ անձանց վրա ընդլայնելը դժվար չի լինի: Բավական կլինի այս հրամանագիրը փոխել Ռուսաստանի նախագահի մեկ այլ հրամանագրով»:
Կոնովալովի խոսքով՝ աշխատանքներն ակտիվորեն ընթանում են այս ոլորտում եւ կարող են բավական արագ ավարտվել ցանկացած պահի:
Պատերազմից առաջ եվրոպացի ներդրողները Ռուսաստանում ունեին 364 միլիարդ դոլարի ուղիղ ներդրումներ: Եվ չնայած շատ ընկերություններ լքել են Ռուսաստանը կամ կորցրել են իրենց ակտիվները բռնագրավման պատճառով՝ եվրոպացի ներդրողները դեռեւս ունեն կանխիկ դրամ եւ արժեթղթեր, իսկ եվրոպական ընկերությունները՝ բաժնեմասեր ռուսական ընկերություններում: Դրանց թվում են ավստրիական Raiffeisen-ին եւ իտալական UniCredit-ին պատկանող խոշոր բանկերը:
Կրեմլը հող է նախապատրաստում արեւմտյան ակտիվների արագացված ազգայնացման համար. սեպտեմբերին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել, որով ներդրվում է ​​պետական ​​սեփականությանը փոխանցված ակտիվների արագացված վաճառքի մեխանիզմ: Պետական ​​ծառայության հանրային ծառայությունը նշանակվել է գույքի վաճառող՝ հատուկ արագացված վաճառքի մեխանիզմի շրջանակում։
Իրավաբանները հաստատել են, որ ազգայնացված ակտիվների արագացված վաճառքի ընթացակարգը կարող է նաեւ նախապատրաստել ԵՄ-ում ռուսական ակտիվների բռնագրավմանը լուրջ արձագանքի իրավական հիմքը։
«Արձագանքի համար իրավական հիմք կա, բայց դժվար է ասել, թե արդյոք այն լիովին կօգտագործվի՝ եվրոպական ընկերությունների դուստր ձեռնարկությունները բռնագրավելով: Նման քայլը լուրջ քաղաքական որոշում կլինի»,- ասել է Կոնովալովը։

Правительства Европейского союза в четверг инициировали процесс долгосрочной заморозки активов ЦБ РФ в Европе, чтобы избежать голосований каждые полгода и подготовить почву для использования этих средств для помощи Украине.
Комитет постоянных представителей в ЕС согласовал «пересмотренную версию предложения по статье 122» и одобрил запуск письменной процедуры для формального решения Совета, сообщает Reuters со ссылкой на председательство Дании. Окончательное формальное решение о бессрочной заморозке 210 млрд евро с последующей передачей их Украине предстоит в пятницу оформить Совету ЕС
Российские чиновники ранее называли конфискацию резервов «воровством» и пригрозили «болезненными» ответными мерами — как недружественным странам, так и компаниям, и физическим лицам, по словам пресс-секретаря президента Дмитрия Пескова.
В начале года российское правительство одобрило законопроект конфискации иностранного имущества в России в ответ на аналогичные действия других государств. Помимо этого, уже действует указ президента РФ № 442 от 23.05.2024, который позволяет конфисковать активы США и частное имущество американских лиц, напоминает руководитель практики финансового права и рынков капитала Delcredere Евгений Коновалов: «Пока этот указ распространяется исключительно на лиц США, однако расширить его сферу действия до лиц ЕС не будет сложной задачей. Достаточно внести изменения в этот указ другим указом президента РФ».
По словам Коновалова, работа в этом направлении активно ведется и может быть завершена довольно оперативно в любой момент.
Перед началом войны европейские инвесторы держали в России $364 миллиарда прямых инвестиций. И хотя многие компании покинули Россию или потеряли свои активы из-за конфискации, европейским инвесторам по прежнему принадлежат деньги и ценные бумаги, а европейским компаниям — доли в российских предприятиях. Среди них крупные банки, принадлежащие австрийскому Raiffeisen и итальянскому UniCredit.
Кремль готовит почву для ускоренной национализации западных активов: в сентябре президент РФ Владимир Путин подписал указ, который вводит механизм ускоренной продажи перешедших в государственную собственность активов по решениям главы государства. ПСБ назначен продавцом имущества в рамках специального механизма ускоренной продажи.
Юристы подтверждают, что процедура ускоренной продажи национализированных активов также может быть подготовкой правовой основы к серьезному ответу на конфискацию российских активов в ЕС.
«Правовая основа для ответа есть, но воспользуются ли ей полноценно, конфисковав дочки европейских компаний, сказать сложно. Такой шаг будет серьезным политическим решением», — сказал Коновалов.