ԱՄՆ դեմ պայքարում իրանական բանակի «նինձյա-կանանց» ուժերի օգտագործումը լուրջ չի թվում: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Նշենք, որ իրանական Press TV հեռուստաալիքի փոխանցմամբ՝ Իրանը հայտարարել է, որ երկրում կան 3500 նինձյա-կանայք, որոնք կարող են անաղմուկ ներթափանցել թշնամու ճամբար և քաջ տիրապետում են ամեն տիպի զինատեսակներին: Իրանում նինձյա-մարտիկների համար նախատեսված միակ դպրոցում ուսուցանում են այնպիսի մարտարվեստներ, ինչպիսիք են կարատեն, կենդոն, ձյուդոն, կոբուդոն, այկիդոն եւ այլն: Այդ դպրոցը հիմնադրվել է 1989 թվականին, ներկայումս այնտեղ մարզվում է 3500 կին:
Մեկնաբանելով այդ տեղեկատվությունը, փորձագետը չբացառեց, որ իրանական Բասիջի (անկանոն զորքեր) շարքերում կարող են լինել կանանց ստորաբաժանումներ, սակայն այս դեպքում խոսքը բարձր որակավորում ունեցող եւ  եւ պատրաստված կին մարտիկների մասին է,  ոչ թե «նինձյաների»:
Ինչ վերաբերում է  ռազմական գործողությունների  մեկնարկի հնարավորությանը,  թեեւ նման սպառնալիք գոյություն ունի, սակայն դրա իրական ծավալման մասին խոսելը ժամանակավրեպ է: «Ուսումնավարժանքներ, ուժերի կետրոնացում` դրանք սպառնալիքի նախանշաններ են, սակայն ոչ պատերազմի նախապատրաստման ազդանշան»,-նշեց Հովհաննիսյանը: Միաժամանակ նա նշեց, որ նման տեղեկատվություն տարածում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, որոնք իրենց նպատակներն են հետապնդում: Ընդ որում փորձագետը հիշեցրեց, որ Ադրբեջանը դեռեւս չի կողմնորոշվել, թե ինչ դիրքորոշում կունենա Իրանի շուրջ իրավիճակի սրման պարագայում:

Сообщение о «женщинах-ниндзя» на вооружении иранской армии в борьбе против США не кажется серьезным. Такое мнение в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am выразил военный эксперт Арцрун Ованнисян.
По сообщению азербайджанского АПА, ссылающегося на Press TV, в Иране имеются  женщины-ниндзя, которые могут бесшумно прокрасться к врагу и искусно владеют любым видом оружия. В единственной в Иране школе для бойцов-ниндзя обучают таким боевым искусствам как каратэ, кендо, джиу-джицу, дзюдо, кобудо, айкидо и т.д. В созданной в 1989 году школе в настоящее время тренируются 3500 женщин.
Комментируя эту информацию, эксперт не исключил, что в рядах иранской Бассидж (иррегулярные войска) могут быть какие-то подразделения женщин, но в этом случае речь идет о высококвалифицированных и подготовленных женщинах-бойцах, и вряд ли это «ниндзя».  Что касается возможности начала боевых действий, то хотя подобная угроза существует, все же пока говорить о ее реальных очертаниях преждевременно. «Учения, концентрация сил – это симптомы угрозы, но не сигнал подготовки к войне», - отметил Арцрун Ованисян. При этом он отметил, что информацию активно распространяют азербайджанские СМИ, которые также преследуют свои цели. При этом эксперт напомнил, что Азербайджан пока не определился с тем, какую позицию займет в случае обострения ситуации вокруг Ирана.