Քիչ առաջ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) քաղաքական վեհաժողովում հայաստանյան երեք ուժեր` «Ժառանգություն», ՀՀԿ եւ ՕԵԿ անդամակցել են ԵԺԿ-ին:
NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանի կրթության եւ գիտության նախարար, ՀՀԿ-ական Արմեն Աշոտյանը Բրյուսելից հայտնեց, որ այս որոշումն ընդունվել է ձայների ճնշող մեծամասնությամբ:
«Սա մեծ հաղթանակ է քաղաքական համակարգի համար, մեր կուսակցության համար: Սա եւ արված աշխատանքի գնահատականն է, եւ մեր հաջողությունների գնահատականը, քաղաքական, իրավական, սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումների շարունակման եւ խորացման մասով:
Բացի այդ, ստորագրվեց մի հռչակագիր-հուշագիր երեք կուսակցությունների միջեւ, որոնք հաստատեցին իրենց նվիրվածությունը եվրոպական արժեքներին, եվրոպական չափանիշներով բարեփոխումներ իրականացնելու եւ ԵԺԿ-ի հետ քաղաքական խորը համագործակցություն ծավալելու  առումով»,-ասաց Աշոտյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ ԵԺԿ-ին անդամակցության փաստաթուղթը ՀՀԿ-ի կողմից ստորագրել է ինքը, «Ժառանգության» կողմից` Դավիթ Սանասարյանը եւ «ՕԵԿ»-ի կողմից` Մհեր Շահգելդյանը:
Հիշեցնենք, որ ԵԺԿ-ին անդամագրվելու հայտ էին ներկայացրել հայաստանյան 4 քաղաքական ուժեր` ՀՀԿ, ԲՀԿ, «Ժառանգություն» եւ ՕԵԿ:
ԲՀԿ-ի հարցն ընդհանրապես չի քննարկվել:
Նշենք, որ այս առիթով, 2011-ի նոյեմբերին ԵԺԿ պատվիրակությունը` ԵԺԿ փոխնախագահ Եվրապառլամենտի պատգամավոր Քորիան Ուորթման-Կուլի գլխավորությամբ, փաստահավաք առաքելությամբ ժամանել էր Հայաստան եւ հանդիպումների շարք ունեցել բոլոր այս քաղաքական ուժերի հետ:

На политической ассамблее Европейской народной партии (ЕНП) 9 февраля 3 армянские партии – «Наследие», «Оринац еркир», а также правящая Республиканская партия Армении (РПА) – стали членами этой общеевропейской организации.
В беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am министр образования Армении Армен Ашотян из Брюсселя заявил, что это решение было принято подавляющим большинством голосов.
«Это большая победа для политической системы, для нашей партии. Это также является оценкой проделанной работы, оценкой наших успехов по части продолжения и углубления политических, правовых, социально-экономических реформ.
Кроме того, между тремя партиями был подписан меморандум, в котором они подтвердили приверженность европейским ценностям в плане проведения реформ по европейским стандартам и глубокого политического сотрудничества с ЕНП», - отметил Ашотян.
Документ о членстве от РПА подписал Армен Ашотян, от «Наследия» - Давид Санасарян, от «Оринац еркир» - Мгер Шахгелдян.
Напомним, что заявки на членство в ЕНП подали 4 армянские партии – указанные три и «Процветающая Армения». Последняя, однако, приглашения не получила.
Отметим, что ЕНП – самая крупная общеевропейская партия, которая объединяет партии христианско-демократической консервативной направленности. В нее входят 72 партии 26 стран-членов ЕС и 13 стран, не входящих в Европейский Союз.
Сегодня в 14 странах ЕС и еще 6 европейских странах партии-члены ЕС находятся либо у власти, либо входят в правящую коалицию.