Ռուսաստանը դեռ որոշում չի կայացրել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնությամբ ստեղծված Խաղաղության խորհրդին անդամակցելու վերաբերյալ։ Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ ագրեսիայի ֆոնին հայեցակարգն ավելի քիչ արդիական է թվում, քան նախկինում. TAСС-ին հայտնել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Ոչ, այդպիսի որոշում չկա»,- պատասխանել է նա այն հարցին, թե արդյոք կա Խաղաղության խորհրդին անդամակցելու որոշում։
«Տեսնում ենք, որ քանի դեռ [Մերձավոր Արևելքում] պատերազմ է ընթանում, «Խաղաղության խորհուրդ» արտահայտությունը, հավանաբար, հիմա ավելի քիչ արդիական է, քան մինչև այս պատերազմի սկիզբը,- հավելել է նա։ - Հավանաբար պետք է սպասել, թե ինչպես կավարտվի այս ամենը»։
Խաղաղության խորհուրդը պաշտոնապես ստեղծվել է հունվարի 22-ին, երբ Դավոսում 19 երկիր ստորագրեց դրա կանոնադրությունը։ Կազմակերպությունը ձևավորվել է ԱՄՆ-ի ակտիվ մասնակցությամբ։ Սկզբնապես կառույցը ստեղծվում էր Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև պայմանավորվածությունների շրջանակում Գազայի հատվածը կառավարելու համար (աշխատանքի այս ձևաչափը հաստատել էր նաև ՄԱԿ-ը), սակայն Վաշինգտոնն ակտիվորեն առաջ է մղում այլ տարածաշրջաններում հակամարտությունների կանխարգելման և կարգավորման համար խորհուրդն օգտագործելու գաղափարը։
Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն, որին հանձնարարված է ձևակերպել Մոսկվայի դիրքորոշումն այս հարցում, TAСС-ին ընդգծել է, որ Խաղաղության խորհրդի ներկայիս կանոնադրությունն ու մանդատը հարցեր են առաջացնում, քանի որ մի շարք չափանիշներով հայտարարում են ՄԱԿ-ի գործող կառույցների «փոխարինման» մասին։ Կազմակերպության նկատմամբ նմանատիպ հարցեր են առաջացել նաև Ռուսաստանի հետ բարեկամական շատ այլ երկրների մոտ։

Россия пока не принимала решения по вступлению в созданный по инициативе американского президента Дональда Трампа Совет мира. Концепция выглядит менее актуальной, чем прежде, на фоне агрессии США на Ближнем Востоке, заявил ТАСС пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
«Нет, этого решения нет», - ответил он на вопрос, есть ли решение по вступлению в Совет мира.
«Мы видим, что в целом, пока идет война [на Ближнем Востоке], фраза «Совет мира», наверное, сейчас менее актуальна, чем она была до начала этой войны, - добавил он. - Надо, наверное, дождаться, чем это все закончится».
Совет мира был официально создан 22 января, когда 19 стран подписали в Давосе его устав. Организация была сформирована при активном участии США. Изначально структура создавалась для управления сектором Газа в рамках договоренностей между Израилем и ХАМАС - этот формат ее работы был утвержден и ООН, - однако Вашингтон активно продвигает идею использования совета для предотвращения и урегулирования конфликтов в других регионах.
В МИД России, которому поручено сформулировать позицию Москвы по вопросу, подчеркивали ТАСС, что нынешние устав и мандат Совета мира вызывают вопросы, поскольку декларируют «замену» существующих структур ООН по ряду параметров. Такие же вопросы к организации возникли и у многих других дружественных России стран.