Իրանական Բանդար Աբաս նավահանգստում ստեղծված իրավիճակի պատճառով Հայաստան եկող բազմաթիվ կոնտեյներներ ուղղակի կորել են։ Դրանց գտնվելու վայրի մասին որևէ տեղեկություն ստանալն այժմ անհնար է։ Այս մասին NEWS.am–ի հետ զրույցում նշել է ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի փոխնախագահ Կարեն Իվանովը։ Նա նշել է, որ շատերն են դիմում պալատին նման խնդիրներով։
«Խնդիրը իրականում լուրջ է։ Մենք ունենք կոնտեյներներ, որոնք ուղղակի կորած են, նույնիսկ տեղը չգիտենք, բացարձակապես ինֆորմացիա չկա։ Կոմունիկացիայի խնդիր է։ Միգուցե ամեն ինչ նորմալ է ու կոնտեյները, օրինակ, Բանդար Աբասում են և սպասում են հանգիստ ժամանակի, որ հասնեն Հայաստան։ Սակայն հնարավոր է, որ այդ կոնտեյներն այլևս գոյություն չունեն։ Իրանի հետ կապ հաստատել գրեթե անհնարին է»,– նշեց Կարեն Իվանովը։
Անձամբ Կարեն Իվանովը նմանատիպ տասնյակ դեպքեր գիտի, սակայն հնարավոր է, որ այդ թիվն ավելի շատ է։ Սակայն, նրա խոսքով, խնդիրը միայն կորած բեռները չեն։ Նույնիսկ եթե ապրանքը տեղում է ու ավելի ուշ գտնվի, դրա տեղափոխման ծախսերն աճում են երկրաչափական պրոգրեսիայով։ Միջազգային շուկայում նավերի վարձակալության արժեքն արդեն իսկ թանկացել է շուրջ 30%-ով։ Լոգիստիկ ծախսերի ավելացումը, բնականաբար, բերելու է գնաճի։ Սակայն թանկացումը սպառողը կզգա 1-2 ամսից, երբ գործարարները կսպառեն պահուստային պաշարը։ Բեռնափոխադրման ժամկետը բավական երկար, երթուղու փոփոխության դեպքում այն կարող է հասնել մինչև 3 ամսի։
«Ճանապարհները երկարում են և ժամանակի առումով, և գնի առումով։ Որպես արդյունք կունենանք գնաճ։ Թե ինչքան կլինի թանկացումը, դժվար է այսօր գնահատել։ Մենք արդեն այդ խնդիրները տեսնում ենք, բայց սպառողը դեռ դա չի նկատել։ Կարծում եմ՝ մոտակա մեկ-երկու ամիս չի նկատվելու։ Ամբողջ աշխարհի լոգիստիկ շղթաները խափանված են։ Մինչև օպտիմալ տարբերակներ գտնեն, ամեն դեպքում դեպքում ժամանակ է պետք»,– ասաց Կարեն Իվանովը։
Առաջացած խնդիրները լուրջ են, վտանգները՝ մեծ,– նշում է ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի փոխնախագահը։ Ըստ նրա՝ վնասների չեզոքացման երաշխիքն այն է, որ ծովային բեռնափոխադրումների մեծ մասն ապահովագրված է։ Ինչը նշանակում է, որ բեռի կորստի դեպքում ֆինանսական վնասները կփոխհատուցվեն։ Հիմնական մտավախությունը արտադրական պրոցեսների ընդհատումն է՝ հումքի ուշացման պատճառով։
Ապահովագրությունը կարող է փակել ֆինանսական ճեղքերը, սակայն չի կարող լրացնել խանութների դատարկվող դարակները կամ կանխել արտադրական շղթաների խզումը։ Մասնագետների կանխատեսմամբ՝ եթե իրավիճակը շուտափույթ լուծում չստանա, ապա 1-2 ամիս հետո մենք կառերեսվենք ոչ միայն թանկացումների, այլև որոշ ապրանքատեսակների դեֆիցիտի։

Из-за ситуации в иранском порту Бендер-Аббас многие контейнеры, направлявшиеся в Армению, просто исчезли. Сейчас невозможно получить какую-либо информацию об их местонахождении. Об этом в интервью Новости Армении - NEWS.am заявил вице-президент Торгово-промышленной палаты Республики Армения Карен Иванов. Он отметил, что в палату обращается множество людей с подобными проблемами.
«Проблема действительно серьезная. У нас есть контейнеры, которые просто пропали, мы даже не знаем их местонахождения, абсолютно никакой информации нет. Это проблема связи. Возможно, все в порядке, и контейнеры, например, находятся в Бендер-Аббасе и ждут затишья, чтобы добраться до Армении. Однако возможно, что этих контейнеров уже не существует. Установить контакт с Ираном практически невозможно», — отметил Карен Иванов.
Карен Иванов лично знает десятки подобных случаев, но, возможно, их число больше. Однако, по его словам, проблема не только в потерянном грузе. Даже если товар находится на месте и его находят позже, затраты на его транспортировку растут в геометрической прогрессии. Стоимость аренды судов на международном рынке уже выросла примерно на 30%. Рост логистических издержек, естественно, приведет к инфляции. Однако потребитель почувствует повышение цен через 1-2 месяца, когда бизнесмены израсходуют свои резервы. Срок транспортировки груза довольно длительный, в случае изменения маршрута он может достигать 3 месяцев.
«Дороги становятся длиннее по времени, дороже по цене. В результате нас ждет инфляция. Сегодня сложно оценить, насколько вырастут цены. Мы уже видим эти проблемы, но потребитель пока этого не заметил. Думаю, в ближайшие месяц-два это не будет заметно. Логистические цепочки всего мира нарушены. В любом случае, потребуется время, прежде чем будут найдены оптимальные варианты», — сказал Карен Иванов.
«Возникшие проблемы серьезны, опасности велики», — отмечает вице-президент Торгово-промышленной палаты Республики Армения. По его словам, гарантией нейтрализации убытков является страхование большей части морских перевозок. Это означает, что в случае потери груза финансовые потери будут компенсированы. Главный страх — это сбой в производственных процессах из-за задержки поставок сырья.
Страхование может закрыть финансовые пробелы, но оно не может заполнить пустые полки магазинов или предотвратить сбои в производственных цепочках. По прогнозам экспертов, если ситуация не разрешится в ближайшее время, то через 1-2 месяца мы столкнемся не только с повышением цен, но и с дефицитом некоторых товаров.