Իրանական Բանդար Աբաս նավահանգստում ստեղծված իրավիճակի պատճառով Հայաստան եկող բազմաթիվ կոնտեյներներ ուղղակի կորել են։ Դրանց գտնվելու վայրի մասին որևէ տեղեկություն ստանալն այժմ անհնար է։ Այս մասին NEWS.am–ի հետ զրույցում նշել է ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի փոխնախագահ Կարեն Իվանովը։ Նա նշել է, որ շատերն են դիմում պալատին նման խնդիրներով։
«Խնդիրը իրականում լուրջ է։ Մենք ունենք կոնտեյներներ, որոնք ուղղակի կորած են, նույնիսկ տեղը չգիտենք, բացարձակապես ինֆորմացիա չկա։ Կոմունիկացիայի խնդիր է։ Միգուցե ամեն ինչ նորմալ է ու կոնտեյները, օրինակ, Բանդար Աբասում են և սպասում են հանգիստ ժամանակի, որ հասնեն Հայաստան։ Սակայն հնարավոր է, որ այդ կոնտեյներն այլևս գոյություն չունեն։ Իրանի հետ կապ հաստատել գրեթե անհնարին է»,– նշեց Կարեն Իվանովը։
Անձամբ Կարեն Իվանովը նմանատիպ տասնյակ դեպքեր գիտի, սակայն հնարավոր է, որ այդ թիվն ավելի շատ է։ Սակայն, նրա խոսքով, խնդիրը միայն կորած բեռները չեն։ Նույնիսկ եթե ապրանքը տեղում է ու ավելի ուշ գտնվի, դրա տեղափոխման ծախսերն աճում են երկրաչափական պրոգրեսիայով։ Միջազգային շուկայում նավերի վարձակալության արժեքն արդեն իսկ թանկացել է շուրջ 30%-ով։ Լոգիստիկ ծախսերի ավելացումը, բնականաբար, բերելու է գնաճի։ Սակայն թանկացումը սպառողը կզգա 1-2 ամսից, երբ գործարարները կսպառեն պահուստային պաշարը։ Բեռնափոխադրման ժամկետը բավական երկար, երթուղու փոփոխության դեպքում այն կարող է հասնել մինչև 3 ամսի։
«Ճանապարհները երկարում են և ժամանակի առումով, և գնի առումով։ Որպես արդյունք կունենանք գնաճ։ Թե ինչքան կլինի թանկացումը, դժվար է այսօր գնահատել։ Մենք արդեն այդ խնդիրները տեսնում ենք, բայց սպառողը դեռ դա չի նկատել։ Կարծում եմ՝ մոտակա մեկ-երկու ամիս չի նկատվելու։ Ամբողջ աշխարհի լոգիստիկ շղթաները խափանված են։ Մինչև օպտիմալ տարբերակներ գտնեն, ամեն դեպքում դեպքում ժամանակ է պետք»,– ասաց Կարեն Իվանովը։
Առաջացած խնդիրները լուրջ են, վտանգները՝ մեծ,– նշում է ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի փոխնախագահը։ Ըստ նրա՝ վնասների չեզոքացման երաշխիքն այն է, որ ծովային բեռնափոխադրումների մեծ մասն ապահովագրված է։ Ինչը նշանակում է, որ բեռի կորստի դեպքում ֆինանսական վնասները կփոխհատուցվեն։ Հիմնական մտավախությունը արտադրական պրոցեսների ընդհատումն է՝ հումքի ուշացման պատճառով։
Ապահովագրությունը կարող է փակել ֆինանսական ճեղքերը, սակայն չի կարող լրացնել խանութների դատարկվող դարակները կամ կանխել արտադրական շղթաների խզումը։ Մասնագետների կանխատեսմամբ՝ եթե իրավիճակը շուտափույթ լուծում չստանա, ապա 1-2 ամիս հետո մենք կառերեսվենք ոչ միայն թանկացումների, այլև որոշ ապրանքատեսակների դեֆիցիտի։

Due to the situation in the Iranian port of Bandar Abbas, many containers coming to Armenia have simply been lost. Karen Ivanov, Vice President of the Chamber of Commerce and Industry of Armenia, noted this in an interview with Armenian News-NEWS.am. He added that many people petition to the Chamber with such problems.
“The problem is actually serious. We have containers that are simply lost, we don’t even know their whereabouts; there is absolutely no information. It’s a communication problem. Maybe everything is normal and the containers, for example, are in Bandar Abbas and are waiting for a calm time to reach Armenia. However, it is possible that these containers no longer exist. It is almost impossible to establish contact with Iran,” noted Ivanov.
However, according to him, the problem is not only lost cargo. Even if the goods are in place and are found later, the costs of transporting them are growing exponentially. The cost of renting ships on the international market has already increased by about 30%. The increase in logistics costs will naturally lead to inflation. However, the consumers will feel the price increase in 1-2 months, when businessmen will use up their reserves. The period of cargo transportation is quite long, and in case of a change in route it can reach up to three months.
“The logistics chains of the whole world are disrupted. It will take time before they find optimal options," Karen Ivanov added, in particular.
According to him, the guarantee of neutralizing losses is that most of the sea freight is insured. This means that in case of cargo loss, financial losses will be compensated. The main concern is the interruption of production processes due to the delay of raw materials.
Insurance can close financial gaps, but it cannot fill the empty shelves of stores or prevent the disruption of production chains. According to experts, if the situation is not resolved soon, then in 1-2 months we will face not only price increases, but also a deficit of some products.