NEWS.am-ը ներկայացնում է  ֆրանսիական կառավարող «Միություն հանուն ժողովրդական շարժման» կուսակցության պատգամավոր Պատրիկ Դեւեջյանի`  Սահմանադրական խորհրդի որոշման վերաբերյալ «Nouvelles d’Arménie»-ում հրապարակված  հոդվածը.
«Որոշումն իրականում խճճված եւ փխրուն քննարկումների արդյունք է` հիմնված երեք պատճառների վրա:
Առաջին հերթին, Սահմանադրական խորհուրդն առանց մեջբերման  իր թիրախն է դարձնում Հայոց ցեղասպանության ճանչման մասին 2001թ. օրենքը` առանց հետագա փաստարկների հաստատելով, որ օրենքը պետք է «կանոններ ձեւակերպի» եւ «նորմատիվ նշանակություն» ստանա:
Եթե խորհուրդը մտադիր է գործող հազարավոր օրենքներից հանել բոլոր դրույթները, որոնք կաննոների ձեւակերպումներ չեն պարունակում, ապա նրան պետք է հետագա հաջողություններ մաղթել այդ ահռելի աշխատանքում: Ընդհանուր նշանակություն ունեցող 1789թ. Հռչակագրի վկայակոչմամբ օրենսդրին գրաքննության ենթարկելու համար խորհուրդը դա պետք է հիմնավորեր լուրջ եւ փաստարկված պատճառաբանությամբ, այլ ոչ թե բավարարվեր էլիպտիկ հակիրճությամբ:
Երկրորդ պատճառը  հաստատումն է այն մասին, որ արտահայտման ազատությունը կարող է սահմանափակվել  միայն հասրակական կարգի եւ այլոց իրավունքների ոտնձգության դեպքում, եւ առավելագույնս կանոնակարգված ձեւով: Դա անվիճելի է:
Երրորդ պատճառն այն է, որ  ցեղասպանության ճանաչումը զուրկ է «նորմատիվ նշանակությունից» եւ այդ իսկ պատճառով օրենք չէ: Այդ դեպքում նոր օրենքը, որը վերջերս ընդունել է խորհրդարանը` նոյեմբերի 11-ը դարձնելով բոլոր պատերազմների ժամանակ զոհվածների հիշատակի օր, արդյո՞ք սահմանադրական է կամ նորմ է, կամ արդյո՞ք կանոն է:
Այս պատճառը նույնքան քիչ է հիմնավորված, որքան եւ առաջինը,  եւ Սահմանադրական խորհուրդը վեր է ածվում խորհրդարանի երրորդ պալատի` ակնհայտորեն չփաստարկելով իր որոշումը, նա դե ֆակտո օրենսդիր իշխանության դեր է ստանձնում:
Այսպես, Սահմանադրական խորհուրդը գրել է. «Պատժելով որակավորված հանցագործությունների ժխտումը, որն օրենդիրն ինքն է ճանչել եւ որակել որպես այդպիսին...»  օրենսդիրը ոտնձգություն է կատարել արտահայտման ազատության նկատմամբ:
Սահմանադրական խորհուրդն այսպիսով ժխտում է ֆրանսիական խորհրդարանի`1915թ. հանցագործությունը որակավորելու իրավունքը:
Այդ որոշմամբ Սահմանադրական խորհուրդը ժխտումը դարձնում է նույնպիսի կարծիք, ինչպես մնացածը:
Այսպիսով, ժխտողական քարոզչությունը, որն օտարերկրյա պետությունների կողմից տարածվում է Ֆրանսիայում եւ թիրախ դարձնում նրա քաղաքացիների մի մասին` նրանց ծագմամբ պայմանավորված, այսուհետ արտոնված է Սահմանադրական խորհրդի կողմից»:

Новости Армении – NEWS.am приводит статью французского депутата от правящего Союза за народное движение Патрика Деведжяна, опубликованную в «Nouvelles d’Arménie» в ответ на отклонение Конституционным советом Франции закона о криминализации отрицания геноцидов, признанных законом, в том числе Геноцида армян:
Естественно, что решения Конституционного совета заслуживают уважения, так как исходят от защитника наших основных свобод.
Тем не менее, критические комментарии допускаются, это даже ключевой элемент свободы выражения мнений, о котором как раз напоминается в вынесенном решении, с юридической точки зрения вызывающем удивление.
Решение на самом деле является результатом запутанных и хрупких рассуждений, основанных на трех причинах.
Во-первых, Конституционный совет без цитат делает своей мишенью закон 2001 года о признании Геноцида армян, утверждая без дальнейших аргументов, что закон должен «формулировать правила» и получить «нормативное значение».
Если Совет намерен удалить из тысяч действующих законов все положения, которые не содержат формулировки правил, то пожелаем ему удачи и счастья, так как его ждет огромная работа. Затем, чтобы так подвергать цензуре законодателя во имя Декларации 1789 года, которая имеет большое общее значение, нужно обосновать это с помощью серьезной и аргументированной мотивировки, а не просто довольствоваться эллиптической краткостью, как будто вывод сам и напрашивается.
Вторая причина – утверждение о том, что свобода выражения мнений может быть ограничена только при посягательстве на общественный порядок и права других лиц и максимально отрегулированным образом. Это бесспорно.
Третья причина заключается в том, что признание геноцида лишено «нормативного значения» и поэтому это не закон. В таком случае новый закон, который парламент недавно принял, сделав 11 ноября днем памяти умерших от всех войн, является ли он конституционным? или нормой? или правилом?
Эта причина, такая же мало аргументированная, как и первая, превращает Конституционный совет в третью палату парламента: ясно не мотивируя свои решения, он берет на себя де-факто законодательную власть.
Так, Конституционный совет написал: «наказывая за отрицание существования и юридические квалификации преступлений, которые законодатель сам признал и квалифицировал как таковые...» законодатель совершил посягательство на свободу выражения мнений.
Конституционный совет, таким образом, отрицает право французского парламента квалифицировать преступления 1915 года.
Он не говорит этого прямо, но хочет сказать, что это является компетенцией судебной системы – во имя разделения властей, которое существует в Пятой республике не более, чем в предыдущих республиках.
Этим решением Конституционный совет делает отрицание таким же мнением, как и другие.
Итак, негационистская пропаганда, распространяемая иностранным государством на территории Франции и делающая своей мишенью часть ее граждан на почве их происхождения, впредь разрешена Конституционным советом.