Փաստը, որ այսօր Հայաստանում ռազմաբժշկական ծառայության թեմայով կոնֆերանս է անցկացվում, արդեն շատ բանի մասին է խոսում: Այս մասին նշել է Երեւանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի (ԵՊԲՀ) ռեկտորը մարտի  3-ին ռազմաբժշկական ծառայության թեմայով տեղի ունեցող կոնֆերանսում, որը նվիրված է Հայաստանի Զինված ուժերի հիմնադրման 20-ամյակին:
Բուհի ռեկտորը հիշեցրել է, որ ռազմաբժշկական ծառայության ձեւավորումն սկսվել է Արցախյան պատերազմից, ծառայությունն էլ զարգացել է բանակին զուգահեռ: Ռեկտորը նշել է, որ ազատագրական պատերազմի բովում եղած առաջին բժիշկները եղել են ըստ էության քաղաքացիական բժիշկներ, որոնք բախվել են դժվարությունների հետ, եւ որոնց հաջողվել է հաղթահարել դրանք շնորհիվ անձնուրաց եւ կազմակերպված աշխատանքի: «Այն տարիներին շուրջ 11 հազար ազատամարտիկներ են վիրահատվել, եւ 8 հազարից ավելին վերադարձել են ռազմադաշտ», - նշել է Դումանյանը` ընդգծելով, որ զինվորների կյանքը փրկելու համար բժիշկներն արել են ամեն ինչ:
Նշենք, որ Ռազմական բժշկության  ֆակուլտետը հիմնադրվել է 1994 թվականին բժշկական համալսարանի հիմքի վրա: Նախորդ տարիների ընթացքում այն ունեցել է 472 շրջանավարտներ, որոնցից 30-ն ստացել են գերազանցության վկայականներ: Ֆակուլտետի հիման վրա կատարվում է գիտական աշխատանք, պաշտպանվել են 5 դոկտորական եւ 14 թեկնածուական ատենախոսություններ:

YEREVAN. – The fact that a conference on military medical service is being held today already bespeaks many things, Yerevan State Medical University Rector Derenik Dumanyan on Saturday noted during the aforesaid conference, which is devoted to the 20th anniversary of Armenia’s Armed Forces.
The Rector also recalled that the Armenian military medical service had commenced during the years of the Karabakh War, and the service developed in parallel with the army. Dumanyan noted that the liberation war’s first physicians were civilian doctors, who faced difficulties but were able to surmount them.
“In those years around eleven-thousand freedom fighters were wounded and more than eight-thousand of them returned to the battlefield,” Dumanyan said, and stressed that the physicians did everything to save the lives of the soldiers.