Ադրբեջանը համաձայնել է դիպուկահարներին հետ քաշել շփման գծից եւ ստեղծել միջադեպերի հետազոտման մեխանիզմ: Այդ մասին ադրբեջանական Turan գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտնել է Միջազգային ճգնաժամային խմբի Եվրոպական ծրագրի տնօրեն Սաբինա Ֆրեյզերը:
Բացի այդ, փորձագետի խոսքով, հակամարտող բոլոր կողմերը, այդ թվում Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները պետք է համաձայնության գան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին մեծ լիազորություններ տրամադրելու հարցի շուրջ: Նա նշել է, որ Ադրբեջանը եւս պետք է դադարի սահմանի վրա ուժի ցուցադրել:
Մեկնաբանելով Ադրբեջանում տարածված այն մտայնությունը, որ «քաջ ազերիները» կարող են կարճ ժամկետներում կոտրել հայկական Զինված ուժերի դիմադրությունը եւ գրավել Ղարաբաղը` Ֆրեյզերը հառետեսորեն է արտահայտվել: «Հայկական զինված ուժերը տակտիկական առավելություն ունեն: Նրանք զբաղեցրել են Լեռնային Ղարաբաղի շրջակա բարձունքների մեծ մասը:
Հաջողության հնարավորություն ունենալու համար ադրբեջանցիները պետք է երեք անգամ քանակական առավելության հասնեն, մինչդեռ Ադրբեջանի ԶՈւ-ն այսօր քանակապես հավասար է 95 հազարի, իսկ հայկական բանակը քանակապես կազմում է 70 հազար մարդ»,-նշել է նա` ընդգծելով, որ այդ պահանջը շոշափում է ոչ միայն մարդկային, այլ նաեւ տեխնիկական ռեսուրս:
«Թեթեւ պատերազմ չի լինելու»,-հայտարարել է Ֆրեյզերը` հավելելով, որ ամենից զատ, ռազմական գործողությունների սկիզբը կսեւացնի Հարավային Կովկասն Արեւմուտքի աչքում` որպես այլըտրանքային տարանցիկ գոտի իր կարգավիճակի առումով:

Азербайджан должен согласиться на предложения об отводе снайперов с линии соприкосновения и создании механизма расследования инцидентов. Об этом в интервью азербайджанскому информагентству Turan заявила директор Европейской программы Международной кризисной группы Сабина Фрейзер.
Кроме того, по нению эксперта, все стороны конфликта, включая власти Нагорного Карабаха, должны достичь согласия в вопросе предоставления посредникам Минской группы ОБСЕ больших полномочий. Азербайджан, как отметила она, также должен прекратить махать стволами на границе.
Комментируя распространенное в Азербайджане надежду-мнение о том, что «бравые азери» сумеют в очень короткие сроки сломить сопротивление армянских Вооруженных сил и занять Карабах, Фрейзер выразилась скептически. «Армянские войска имеют тактическое преимущество. Они заняли большую часть высот вокруг Нагорного Карабаха. Для того, чтобы у азербайджанцев появился шанс на успех, им нужно добиться тройного численного преимущества, между тем как сегодня численность ВС Азербайджана примерно равна 95 тыс. человек, армянская армия насчитывает около 70 тыс. человек», - заметила она, подчеркнув, что это требование затрагивает не только человеческий, но и технический ресурс.
«Легкой войны не будет», - заявила Фрейзер, добавив, что кроме всего прочего, начало военных действий омрачит Южный Кавказ в глазах Запада с точки зрения его статуса альтернативной транзитной зоны.