Հայաստանի կառավարությունն այսօր` մարտի 7-ին, որոշում ընդունեց մի շարք տարածքներ անհատույց օտարել Ռուսաստանի Դաշնությանը: Գործարքը նախատեսված է դիվանագիտական ներկայացուցչությունների համար անշարժ գույքի փոխանակման մասին միջկառավարական համաձայնագրով, ստորագրված 2011 թ. հոկտեմբերի 24-ին:
Փոխարենը Հայաստանը Մոսկվայում որպես սեփականություն կստանա դեսպանատան շենքը եւ հողատարածքը: Սակայն, ըստ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանի, քանի որ Ռուսաստանի օրենսդրությունը թույլ չի տալիս սեփականության օտարում իրականացնել, Հայաստանն այդ տարածքը կստանա սիմվոլիկ գնով` 100 տարվա օգտագործման իրավունքով: Դրա դիմաց Ռուսաստանի դեսպանատանը կհատկացվի շենքին կից 300 քառ մետր հողատարածք: Նաեւ Գյումրիում Ռուսաստանի հյուպատոսության համար քաղաքացիներից մեկից շենք կգնվի, ինչն արդեն համաձայնեցված է ռուսական կողմի հետ: Բացի այդ` Աղվերանում Ռուսաստանին կհատկացվի 3 հա («Աղվերան» հանգստի բազան), որը մինչ այդ 49 տարով անհատույց օգտագործման էր տրվել ՌԴ դեսպանատանը: Իսկ Երեւանի Վահագնի թաղամասի հարեւանությամբ 1 հա կառանձնացվի` Ռուսաստանի դեսպանի կեցավայրը կառուցելու համար:

Правительство Армении 7 марта приняло решение о безвозмездной передаче ряда территорий Российской Федерации. Сделка предусмотрена   межправительственным соглашением об обмене недвижимым имуществом для дипломатических представительств, подписанным  24 октября 2011 года.
Взамен Армения получит в качестве собственности в Москве здание посольства и земельный участок. Но, согласно заявлению замминистра иностранных дел Шаварша Кочаряна, поскольку законодательством России запрещается  отчуждение собственности, Армения получит эту территорию по символической цене с правом пользования в течение 100 лет. Взамен посольству России будет предоставлена прилегающая территория в 300 кв. метров. В Гюмри также у одного из жителей будет куплено здание для Консульства России, что уже согласовано с российской стороной. Кроме этого в Агверане России будет предоставлено 3 га (база отдыха «Агверан»), которая до этого  была отдана в пользование  посольства РФ на 49 лет. А по соседству с микрорайоном «Ваагни» Еревана будет выделен участок в 1 га для строительства резиденции посла России.