ԱՄՆ-ի Նյու Ջերսի նահանգից ընտրված սենատոր, դեմոկրատ Ռոբերտ Մենենդեսը եւ Իլինոյս նահանգից ընտրված սենատոր, հանրապետական Մարկ Քըրքը երեկ ԱՄՆ-ի Սենատ են պաշտոնապես ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչող նոր բանաձեւ:
Այս մասին ասված է Ամերիկայի հայկական համագումարի կողմից տարածված մամուլի հաղորդագրությունում, որի համաձայն, որպես օրինագծի համահեղինակներ են հանդես եկել դեմոկրատական կուսակցության անդամ, սենատորներ Բարբարա Բոքսերը, Մայքլ Բենեթը, Դայան Ֆայնստայնը, Կարլ Լեւինը, Ջոսեֆ Լիբերմանը, Ջեք Ռիդը եւ Շելդոն Ուայթհաուսը, ինչպես նաեւ Դեմոկրատական քաղաքականության հանձնաժողովի նախագահ, սենատոր Չարլզ Շումերը, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»:
«Ժամանակն է, որպեսզի Միացյալ Նահանգները միանա Օսմանյան կայսրության կողմից 1915-ից 1923 թվականներն ընկած ժամանակահատվածում իրականացված գործողությունները որպես ցեղասպանություն ճանաչած 19 պետություններին, որոնց թվում է Բելգիան, Կանադան, Ֆրանսիան, Իտալիան եւ Եվրոպական Միությունը:
Հայոց ցեղասպանությունը պատմական փաստ է, որը դարձել էր Ցեղասպանություն հանցագործության կանխման եւ պատժման կոնվենցիայի մշակման համար հիմք դարձած իրադարձություններից մեկը: Միայն անցյալում կատարված հանցագործություններն ճշտորեն ճանաչելու միջոցով կարող ենք օրինական եղանակով առաջ շարժվելու եւ ապագայում մարդկության դեմ ուղղված նման հանցագործությունները կանխելու հույս ունենալ», - նշել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու բանաձեւի հեղինակ, ԱՄՆ-ի սենտոր Ռոբերտ Մենենդեսը:

Senator Robert Menendez along with Senator Mark Kirk officially introduced a new Armenian Genocide Resolution (S.Res. 399) in the United States Senate, reported the Armenian Assembly of America (Assembly).
Senators Barbara Boxer , Michael Bennet, Dianne Feinstein, Carl Levin, Joseph Lieberman, Jack Reed, and Sheldon Whitehouse joined as original cosponsors. In addition, Senator Charles Schumer, Chair of the Democratic Policy Committee, has also agreed to cosponsor the bill.
“It is time for the United States to join the nineteen nations including Belgium, Canada, France, Italy and the European Union that have formally recognized the actions carried out by the Ottoman Empire from 1915 to 1923 as genocide,” Senator Menendez said.
“The Armenian Genocide is a historical fact and was one of the incidents upon which the Genocide Convention was predicated. Only by accurately acknowledging the crimes of the past can we ever hope to move forward in a legitimate manner and prevent such human rights crimes from happening in the future.”
“The Armenian Genocide is well-documented and formally recognized by 11 NATO allies and the European Union.  This resolution accurately characterizes the events of 1915-1923 as a genocide, honors the memory of the victims, and strengthens America’s moral leadership on human rights and the prevention of mass atrocities around the world,” said a spokesman for Senator Kirk.