«Ժառանգություն» կուսակցության ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանն, առաջադրելով իր թեկնածությունը թիվ 7 ընտրատարածքում, տեղյակ չի եղել, որ ՀԱԿ անդամ, «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը եւս առաջադրվել է այդտեղ: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 23-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ինքը` Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
«Ես չգիտեի, որ կլիներ ընդդիմադիր այլընտրանքային թեկնածու, անցյալ կիրակի «Ժառանգության» խորհրդի նիստից հետո, երբ որոշվեց համամասնական եւ մեծամասնական ցուցակները, սպասում էի մինչեւ վերջին օրը՝ հասկանալու, թե որ ընտրատարածքն է, որը պետք է մնա այլընտրանք»,- նշեց նա:  Րաֆֆի Հովհաննիսյանն առաջարկում է ընդդիմադիր կուսակցություններին նստել սեղանի շուրջ, համատեղ քննարկումների արդյունքում ամեն մի ընտրատարածքում թողնել միայն մեկ միասնական թեկնածու:
«Նրանք, ովքեր իրենց համարում են ընդդիմադիր, նստեն մեկ սեղանի շուրջ եւ ողջամիտ, շրջահայց եղանակով աննախադեպ մեթոդաբանությամբ առաջ գնան, որ յուրաքանչյուր ընտրատարածքում մնա մեկ ընդդիմադիր թեկնածու: Սա պետք է լինի համապարփակ, քննադատական, կոշտ քաղաքական քննարկման արդյունքում»,- նշեց կուսակցության ղեկավարը:
Իսկ թե ինչու ինքն առաջադրվեց հենց թիվ 7 ընտրատարածքում, նրա խոսքով՝ ինքն ընտրեց այն ընտրատարածքը, որտեղ, իր կարծիքով, ճակատագրապաշտությունը առավել ցայտուն է: Նա պատրաստ է հանել իր թեկնածությունը հօգուտ Նիկոլ Փաշինյանի, եթե համատեղ քննարկումների արդյունքում այդպես որոշվի:
Ի դեպ, «Ժառանգության» ղեկավարը նշեց, ընտրությունների հետ կապված ՀՅԴ-ի հետ պայմանավորվածություններ չկան:
Նշենք, որ թիվ 7 ընտրատարածքում առաջադրվել են նաեւ ՀԱԿ անդամ, «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը, հայտնի գործարար Սամվել Ալեքսանյանն ու անկուսակցական Վարդան Վարդանյանը:

Выдвигая свою кандидатуру в избирательном округе N7, лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян был не в курсе, что член Армянского национального конгресса, главный редактор газеты «Айкакан жаманак» Никол Пашинян баллотируется там же. Об этом заявил сам Раффи Ованнисян на встрече с журналистами 23 марта.
«Я не знал, что будет альтернативный оппозиционный кандидат. С прошлого  воскресенья, после заседания Совета партии «Наследие», когда были определены пропорциональные и мажоритарные списки кандидатов, ждал до последнего дня, чтобы понять, какой округ должен оставаться свободным», - заверил он. Раффи Ованнисян предлагает  оппозиционным партиям сесть за стол переговоров и в результате совместных обсуждений в каждом избирательном округе оставить по одному единому кандидату.
«Те, кто считают себя оппозиционными, сядут за один стол и разумно и осмотрительно, с беспрецедентной методикой будут идти вперед, чтобы в каждом избирательном округе остался один оппозиционный кандидат. Это должно быть достигнуто в итоге комплексного, критического, жесткого политического обсуждения», - отметил партийный лидер.
А почему он выдвинулся именно в 7-ом избирательном округе? По его словам, он выбрал тот избирательный округ, где в столичном масштабе нарушения самые массовые. Ованнисян готов снять свою кандидатуру в пользу Никола Пашиняна, если в итоге совместных обсуждений будет принято такое решение.