ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ԱԳՆ ղեկավարների հայտարարությունը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ շատ կարեւոր է այն իմաստով, որ գերտերությունները դրա օգնությամբ հերթական անգամ մատնանշում են ուժի կիրառման անընդունելիությունը: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը:
«Ցանկացած նման հայտարարության մեջ պետք է որոնել հիմնական մեսիջը` ուղղված ինչպես հակամարտության կողմերին, այնպես էլ միջազգային հանրությանը: Վերջին հայտարարության մեջ համանախագահները վերահաստատեցին, որ թույլ չեն տա հակամարտության ուժային լուծումն ու տարածաշրջանի անկայունացումը»,- ասել է Դավիթ Բաբայանը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ԱԳ նախարարները կոչ են արելմ հակամարտության կողմերին ցուցաբերել քաղաքական կամք, որն անհրաժեշտ է կայուն եւ խաղաղ կարգավորման հասնելու համար: Այս մասին ասվում է Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարներ Սերգեյ Լավրովի, Հիլարի Քլինթոնի եւ Ալեն Ժյուպեի համատեղ հայտարարության մեջ:
«Մենք կոչ ենք անում կողմերի առաջնորդներին, որքան հնարավոր է արագ ավարտել աշխատանքը շրջանակային համաձայնության եւ հետագա վերջնական համաձայնագրի շուրջ` Հելսինկյան ամփոփիչ ակտի, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության եւ ժողովուրդների ինքնորոշման եւ իրավահավասարության սկզբունքների, ՄԱԿ-ի կանոնադրության դրույթների, ինչպես նաեւ միջազգային իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների հիման վրա, ինչը թույլ է տալիս ողջ տարածաշրջանին դուրս գալ ստատուս քվոյի շրջանակներից դեպի ավելի անվտանգ ու բարգավաճող ապագա»,-ասված է հայտարարությունում:

STEPANAKERT. – The statement of the Foreign Ministers of OSCE Minsk group Co-Chairing states on Karabakh conflict resolution is important for the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict as superpowers once again indicated the unacceptability of the use of force, head of the Central Information Department of the Office of NKR President David Babayan told the reporter of Armenian News-NEWS.am.
“In any statement like that, the main message must be sought directed to the sides of the conflict as well as to the international community. By their last statement the co-chairs once again indicated that the use of force and the destabilization of the region are unacceptable,” David Babayan mentioned.
As Armenian News-NEWS.am informed earlier, the Foreign Ministers of OSCE MG Co-Chairing states called upon the sides to demonstrate the political will needed to achieve a lasting and peaceful settlement. This is stated in the joint statement of the FMs of Russia, the USA and France.
In particular, the co-chairs urge the leaders of the conflicting sides to complete work as soon as possible on the framework agreement and subsequent final settlement – based on the Helsinki Final Act principles of non-use of force or threat of force, territorial integrity, and self-determination and equal rights of people; the United Nations Charter; and norms and principles of international law – which will allow the entire region to move beyond the status quo toward a more secure and prosperous future.