Երկրի ամբողջ տարածքից ժամանած հարյուրավոր կանադահայեր մարտի 23-ին մասնակցել են Օտտավայում Ադրբեջանի դեսպանատան մոտ անցկացվող բողոքի ցույցին, որը կազմակերպել էր Կանադայի Հայկական երիտասարդական ֆեդերացիան:
Ինչպես հաղորդում է «Asbarez»-ը, ցուցարարներն իրենց մտահոգությունն են հայտնել Ադրբեջանի կողմից շարունակվող ագրեսիայի, վախեցնելու փորձերի եւ հայերի նկատմամբ թշնամական վերաբերմունքի կապակցությամբ: Նրանք կարգախոսներ էին վանկարկում ուղղված Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակվող ագրեսիայի, վայրագությունների եւ Սումգայիթում եւ Բաքվում ջարդերի, ինչպես նաեւ Ադրբեջանում հայկական հուշարձանների նկատմամբ իրականացվող մշակութային ցեղասպանության դեմ:
Նրանք նաեւ ուշադրություն են դարձրել ղարաբաղյան հիմնախնդրի ներկայիս իրադրությանը, հայտարարելով, որ հայերն իրավունք ունեն ազատ ապրելու` առանց ադրբեջանական ճնշման եւ թշնամանքի: Բացի դրանից, նրանք աշխարհի երկրների կառավարություններին կոչ են արել դատապարտել Ադրբեջանին կրոնական անհանդուրժողականության անընդհատ դրսեւորումների, ագրեսիայի եւ Կովկասում դրության անկայունացման փորձերի համար:
Դժբախտաբար, Ադրբեջանի դեսպանությունը հրաժարվել է ընդունել դեսպան Ֆարիդ Շաֆիեւին ուղղված նամակը, որը գրվել էր Կանադայի Հայկական երիտասարդական ֆեդերացիայի կողմից: Երկխոսության նման բացակայությունն էլ ավելի է ապացուցում Ադրբեջանի Հանրապետության` տարածաշրջանում խաղաղություն եւ կայունություն հաստատելու ցանկության բացակայությունը:
Կանադայի հայ երիտասարդական ֆեդերացիայի բաց նամակում, մասնավորապես, ասվում է.
«Դեսպան Շաֆիեւ,
Մենք ուղարկում ենք Ձեզ այս բաց նամակն ի պատասխան Կովկասում հայերի հանդեպ Ադրբեջանի հանրապետության կողմից իրականացվող մշակութային, քաղաքական եւ ֆիզիկական թշնամության շարունակվող քաղաքականության:
Կանադահայերն այսօր հավաքվել են ձեր շեմին, որպեսզի հիշեն հակահայկական ջարդերը 1980-ական եւ 1990-ական թվականներին, որպեսզի ուշադրություն հրավիրեն Ջուղայում հայկական գերեզմանոցների ոչնչացման վրա, ինչպես նաեւ իրենց բողոքը հայտնեն ԼՂՀ նկատմամբ Ադրբեջանի կառավարության շարունակվող հակահայկական հայտարարությունների եւ ռազմական սպառնալիքների կապակցությամբ, որի գոյությունը դուք հրաժարվում եք ճանաչել:
Ադրբեջանի կառավարությունը շատ երկար ժամանակ ժխտում է ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը: Ադրբեջանն անտեսեց հանրաքվեն, որը հաստատեց ԼՂ անկախության մասին որոշումը, փոխարենը պատերազմ սկսեց այդ ժողովրդի դեմ: Այսօր ԼՂ ժողովրդի գոյության միջոցները սպառնալիքի տակ են եւ շրջափակումը խոչընդոտում է երկրի տնտեսական եւ սոցիալական զարգացմանը:
Ադրբեջանում մշակութային էթնոկենտրոն ատելությունն առկա է 21 տարի առաջ Խորհրդային միությունից Ադրբեջանի անկախություն ձեռք բերելուց ի վեր: Մենք հիշում ենք նաեւ դաժան ամբոխի կողմից հայերի ջարդերը, որոնք այն ժամանակ կառավարությունը հրաժարվեց կանխել կամ պատժել մեղավորներին: 1988-ին սումգայիթյան ջարդերը բռնության նման ակտեր հրահրեցին նաեւ Ադրբեջանի այլ քաղաքներում, այդ թվում Բաքվում եւ Մարաղայում, որտեղ խաղաղ բնակիչներին դուրս են հանել իրենց տներից եւ բռնաբարել, կենդանի այրել կամ գլխատել բութ գործիքներով: Այս ամենը տեղի է ունեցել պետական քարոզչության ազդեցության տակ գտնվող գազազած ամբողի կողմից` ի պատասխան Ղարաբաղի ժողովրդի անկախության ժողովրդավարական ձգտման:
Ջուղայի միջնադարյան հայկական գերեզմանոցի ամբողջովին ոչնչացումը ակնհայտորեն ցույց տվեց Ադրբեջանի մտադրությունը` բռնի եւ ավերիչ միջոցներով վերացնել էթնոմշակութային բազմազանությունը: Երբ 1920-ին այդ գերեզմանոցը հայտնվեց Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, այնտեղ կար 6 հազար տարբեր հայկական գերեզմանոցներ: Ադրբեջանը փոխանակ պաշտպաներ այդ սրբավայրը, Ադրբեջանը ամբողջովին անտեսեց միջազգային իրավունքը եւ իր իսկ Սահմանադրության սկզբունքները, ձեռնամուխ լինելով այդ հայկական հուշարձանի հետքերի ոչնչացմանը: Գերեզմանոցը, որը գտնվում էր արդեն հայաթափ եղած վայրում, ոչ մի սպառնալիք չէր ներկայացնում եւ ռազմավարական նշանակություն չուներ Ադրբեջանի համար:
Եկեղեցիների, վանական համալիրների եւ հազարավոր հայկական գերեզմանների պղծումն այդ երկրում կարելի է դիտարկել միայն որպես էթնոցիդի հստակ քաղաքականություն Ադրբեջանի կառավարության կողմից: Այդ սրբավայրը ներկայումս օգտագործվում է որպես ռազմաուսումնական օբյեկտ:
Միաժամանակ ձեր կառավարությունը միջազգային հանրության առջեւ շարունակում է խաղաղության կողմնակից անմեղ զոհ ձեւանալ: Կառավարությունը հայտարարում է հակամարտության դադարեցման պատրաստակամության մասին եւ հայկական կողմին մեղադրում է որոշում կայացնելու անկարողության մեջ: Հարց ենք տալիս. ինչպե՞ս է Ադրբեջանը կողմ խաղաղությանը, եթե նրա ռազմական բյուջեն վերջին 6 տարիների ընթացքում 300 մլն դոլարից հասել է ավելի քան 4 մլրդ դոլարի: Ինչպե՞ս են նրանք կողմ խաղաղությանը, եթե երկիրը մշտապես սպառնում է գրավել Հայաստանը եւ ոչնչացնել տեղի ժողովրդին:
Մենք վրդովմունք ենք հայտնում այն փաստի կապակցությամբ, որ հենց նախորդ ամիս Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր. «...Մեր գլխավոր թշնամին ամբողջ աշխարհի հայությունն է»: Պարզապես ծիծաղելի է, որ պետության ղեկավարը կարող է նման ընդհանրացված կերպով խոսել մի ամբողջ ժողովրդի մասին: Սա կարելի է որակել իբրեւ ռասիստական եւ իսկապես տագնապահարույց հայտարարություն: Այս ամենը, դժբախտաբար, չափից դուրս տարածված է ձեր կառավարությունում եւ պետք է դադարեցվի, եթե դուք իրոք կողմնակից եք հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
Կանադայի հայ համայնքը կարծում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը պետք է համընդհանուր ճանաչում ստանա եւ որ կրկին ադրբեջանական կառավարության ենթակայության տակ գտնվելը վտանգավոր կլինի նրա քաղաքացիների կյանքի համար:
Մեր բողոքի եւ այդ նամակի միջոցով մենք դատապարտում ենք Ադրբեջանի կառավարությունը ռազմական ագրեսիայի շարունակական դրսեւորման, կրոնական անհանդուրժողականության եւ Հարավային Կովկասում բռնապետական կառավարման համար: Ազգի իրավունքն է իր ապագան որոշելը, եւ դա ամրագրված է միջազգային իրավունքում, եւ մենք հետագայում էլ կերաշխավորենք, որ այդ իրավունքը պաշտպանվի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար»:

Сотни канадских армян со всей страны приняли участие в демонстрации перед посольством Азербайджана в Оттаве, которая была организована Армянской молодежной федерацией Канады.
Как сообщает «Asbarez», демонстранты выразили свою озабоченность по поводу продолжающейся агрессии Азербайджана, запугивания и враждебности по отношению к армянам. Они скандировали лозунги против продолжающейся агрессии Азербайджана в отношении Армении, зверств и погромов в Сумгаите и Баку, а также культурного геноцида в отношении армянских памятников в Азербайджане. Они также обратили внимание на нынешнюю ситуацию в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта, заявив, что армяне имеют право жить свободно, без азербайджанского давления и вражды. Кроме того, они призвали правительства стран мира осудить Азербайджан за постоянные проявления религиозной нетерпимости, агрессии и неизменные попытки дестабилизировать ситуацию на Кавказе.
К сожалению, посольство Азербайджана отказалось принять письмо, адресованное послу Фариду Шафиеву, написанное Армянской молодежной федерацией Канады. Такое отсутствие диалога еще больше доказывает нежелание Азербайджанской Республики установить мир и стабильность в регионе.
В открытом письме Армянской молодежной федерации Канады, в частности, говорится:
«Посол Шафиев,
Мы посылаем вам это открытое письмо в ответ на продолжающуюся политику культурной, политической и физической враждебности Азербайджанской Республики по отношению к армянам на Кавказе. Канадские армяне собрались сегодня у вашего порога, чтобы вспомнить антиармянские погромы 1980-х и 1990-х гг., чтобы привлечь внимание к уничтожению армянского кладбища в Джульфе, а также выразить протест против продолжающихся антиармянских заявлений и военных угроз правительства Азербайджана в отношении Нагорно-Карабахской Республики – государства, существование которого вы отказываетесь признавать.
Правительство Азербайджана слишком долго отрицает право народа Нагорного Карабаха на самоопределение. Азербайджан проигнорировал референдум, который утвердил решение Нагорного Карабаха о независимости, и вместо этого начал войну против его народа. Сегодня средства народа Нагорного Карабаха к существованию находятся под угрозой, и блокада препятствует экономическому и социальному развитию страны.
Культура этноцентрической ненависти в Азербайджане сегодня может быть прослежена с периода, приведшего к обретению страной независимости от Советского Союза двадцать один год назад. Мы помним жестокую и предосудительную резню армян жестокими толпами, которую правительство в то время отказалось предотвратить или наказать. Погромы в Сумгаите в 1988 г. вызвали подобные акты насилия толпы в других городах, таких, как Баку и Марага, где мирных жителей вытаскивали из домов и насиловали, сжигали заживо или обезглавливали тупыми предметами. Все это было сделано в порыве бешенства, которое было вызвано правительственной пропагандой в ответ на демократический призыв народа Карабаха к независимости.
Полное разрушение средневекового армянского кладбища в Джульфе наглядно продемонстрировало намерение Азербайджана подавить этнокультурное разнообразие с помощью насильственных и разрушительных кампаний. Когда это кладбище попало под контроль Азербайджана в 1920 г., там было 6000 уникальных резных армянских надгробий. Вместо того чтобы защитить это священное место, Азербайджан продемонстрировал полное пренебрежение к международному праву и принципам своей же конституции, приступив к удалению всех следов этого исторического армянского объекта. Кладбище, расположенное в регионе, уже лишенном своих армянских граждан, не представляло никакой угрозы и не имело стратегического значения для Азербайджана. Осквернение церквей, монастырских объектов и тысяч надгробий в этой стране можно рассматривать только как ясную политику этноцида со стороны азербайджанского правительства. Это священное место в настоящее время используется как военно-учебный объект.
В то же время ваше правительство продолжает перед международным сообществом притворяться невинным, жертвой и приверженным миру. Правительство заявляет о своей готовности к прекращению конфликта и обвиняет армянскую сторону в неспособности прийти к решению. Мы спрашиваем: как Азербайджан привержен миру, когда его военный бюджет увеличился с $300 млн. до более $4 млрд. в течение последних 6 лет? Как он привержен миру, когда страна постоянно угрожает захватить всю Армению и уничтожить ее народ?
Мы выражаем свое возмущение тем фактом, что только в прошлом месяце президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил: «...Наши главные враги – армяне всего мира». Это просто смешно, что глава государства может обобщенно говорить о целом народе таким образом . Это может быть квалифицировано как расистское и поистине тревожное заявление. Все это, к сожалению, слишком распространено в вашем правительстве и должно быть прекращено, если вы действительно привержены мирному урегулированию конфликта.
Армянская община Канады считает, что независимость Нагорного Карабаха должна получить всеобщее признание и что возвращение под азербайджанское правление поставит под угрозу жизнь его граждан. Через наш протест и это письмо мы осуждаем правительство Азербайджана за продолжающиеся проявления военной агрессии, религиозной нетерпимости и диктаторского правления на Южном Кавказе. Право нации определять свое будущее прочно закреплено в международном праве, и мы будем и дальше гарантировать то, чтобы это право защищалось для народа Нагорного Карабаха».