Հարավային Օսիայի նախագահի  նախկին թեկնածու Ալլա Ջիոեւան դուրս է գրվել Ցխինվալի հիվանդանոցից, որտեղ գտնվում էր փետրվարի սկզբին իր նախընտրական շտաբի վրա կատարված հարձակումից հետո: Այս մասին «Ինտերֆաքսին» հաղորդել են հիվանդանոցում` նշելով, որ Ալլա Ալեքսեեւնան իրեն լավ է զգում, նրա բուժումն ավարտված է:
Հիվանդանոցից դուրս գալիս Ա. Ջիոեւային դիմադրել է Հարավային Օսիայի նախագահի պաշտոնակատարի խորհրդական Ջեմալ Ջիգկաեւը:
Իր հերթին հանրապետության իրավապահ մարմինների աղբյուրը հաղորդել է, որ հիվանդանոցից դուրս գրվելուց հետո Ա. Ջիոեւան կուղեւորվի տուն, եւ ոչ ոք նրան չի ուշացրել:
Այսօր ավելի վաղ Ջիոեւան գործակալության հետ զրույցում պատրաստակամություն է հայտնել իր ուժերը վատնել եւ աշխատել Հարավային Օսիայի նոր կառավարությունում, եթե տեսնի, որ նոր նախագահի աշխատաոճը համապատասխանում է իր սկզբունքներին: Քաղաքական գործիչը նաեւ նշել է, որ առայժմ որոշում չի կայացրել` քվեարկելու է Հարավային Օսիայի նախագահական ընտրություններում, թե ոչ:
Հիշեցնենք, որ Ջիոեւան, որն ըստ  անվավեր ճանաչված ընտրությունների արդյունքների առաջատարն էր, պատրաստվում էր իր երդման արարողությունն անցկացնել, քանի որ չէր ընդունում նշանակված  նոր ընտրությունները եւ իրեն համարում էր ընտրված նախագահ:
Սակայն դրանից հետո հանրապետական դատախազությունը Ջիոեւային մեղադրել էր պետական հեղաշրջման փորձի մեջ: Քննիչները գրասենյակ էին ժամանել ինքնաձիգներով զինվածների հետ: Ընդդիմադրի կողմնակիցները պատմել են, որ հարձակման ընթացքում Ջիոեւան ինքնաձիգի կոթով գլխին հարված է ստացել, որից հետո  հայտնվել է հիվանդանոցում:
2011 թվականի աշնանը Հարավային Օսիայում այդպես էլ չէր հաջողվել նախագահ ընտրել:  Հանրապետության Գերագույն դատարանն ընտրությունների արդյունքներն անվավեր էր ճանաչել դրանց ընթացքում եղած խախտումերի հետեւանքով: Խորհրդարանը նոր նտրություններ էր նշանակել 2012 թվականի մարտի 25-ին:

Экс-кандидат в президенты Южной Осетии Алла Джиоева выписана из больницы в Цхинвале, куда она попала после штурма ее избирательного штаба в начале февраля.
Об этом сообщили «Интерфаксу» в больнице, отметив, что Алла Алексеевна чувствует себя хорошо, ее лечение завершено.
На выходе из больницы А.Джиоеву встречал советник и.о. президента Южной Осетии Джемал Джигкаев.
В свою очередь источник в правоохранительных органах республики сообщил, что после выписки из больницы А.Джиоева отправится домой, и никто ее не задерживал.
Ранее сегодня Джиоева в беседе с агентством выразила готовность потратить свои силы и поработать в новом правительстве Южной Осетии, если будет считать, что курс нового президента «вписывается в канву». Политик также отметила, что пока не приняла решения, голосовать на выборах президента Южной Осетии или нет.
Напомним, Джиоева, которая по итогам непризнанных выборов лидировала, собиралась провести свою инаугурацию, так как не признает назначенные повторные выборы и считает себя избранным президентом.
Однако после этого республиканская прокуратура обвинила Джиоеву в попытке государственного переворота. Следователи прибыли в штаб в сопровождении автоматчиков. Соратники оппозиционерки рассказывали, что во время штурма Джиоева получила удар прикладом по голове, после чего она попала в больницу.
Осенью 2011 года в Южной Осетии так и не удалось избрать президента. Верховный суд республики признал результаты голосования недействительными из-за допущенных в их ходе нарушений. Парламент назначил повторные выборы на 25 марта 2012 года.