Իրաքի մայրաքաղաքը պատրաստվում է Արաբական երկրների լիգայի (ԱԵԼ) գագաթաժողովին, որն այնտեղ տեղի կունենա ընթացիկ շաբաթ:
Մայրաքաղաքի եւ շրջակա տարածքների օդային տարածությունը փակ է լինելու մինչեւ ԱԵԼ երկրների առաջնորդների հանդիպման ավարտը: Զինված անձինք խուզարկում են քաղաքի ավտոմեքենաները, ճանապարհները փակված են հարյուրավոր հատուկ բլոկներով:
ԱԵԼ-ի նիստի հիմնական թեման Սիրիայի իրավիճակն է, բայց այն նաեւ կստուգի իրաքյան կառավարության` անվտանգություն ապահովելու եւ բռնություն թույլ չտալու ունակությունը, հաղորդում է «Ռոսբալտը»:
Միաժամանակ, Բաղդադի ծայրահեղականները փորձում են միջկրոնական հակասություններ հրահրել ԱՊԼ-ի գագաթաժողովից առաջ: Միայն մարտի 20-ին 14 պայթյունների շարքը խլեց 44 մարդու կյանք, 180-ից ավելին վիրավորվեցին:
Ինչպես տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստին», մարտի 25-ին ԱՊԼ գլխավոր քարտուղար Նաբիլ ալ Արաբին Բաղդադ է ժամանել հանդիպման վերջին նախապատրաստությունները համակարգելու համար:
Մեկնումից առաջ նա հայտարարել է, որ գագաթաժողովը Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադից հրաժարական չի պահանջի: Նա նշել է, որ ԱԵԼ-ի գագաթաժողովը  ավանդական, ամենամյա բնույթ է կրում, հաղորդում է  «Ինտերֆաքսը»:
ԱԵԼ-ի 23-րդ գագաթաժողովը կկայանա մարտի 29-ին, մարտի 27-ին  Բաղդադում տեղի կունենա էկոնոմիկայի նախարարների նիստը, մարտի 28-ին` արտգործնախարարների:

Столица Ирака готовится принять саммит Лиги арабских государств (ЛАГ), который пройдет здесь на текущей неделе.
Воздушное пространство над столицей и окрестностями закрыто до окончания встреч лидеров стран ЛАГ. Вооруженные люди досматривают автомобили в городе, дороги перекрыты сотнями специальных блоков.
Основная тема заседания ЛАГ – ситуация в Сирии, но оно станет также проверкой иракскому правительству на способность обеспечить безопасность и не допустить насилия, сообщает «Росбалт».
Между тем, экстремисты в Багдаде пытаются разжечь межконфессиональные конфликты перед саммитом ЛАГ. Только 20 марта серия из 14 взрывов унесла жизни 44 человек, более 180 были ранены.
Как сообщает РИА Новости, 25 марта генеральный секретарь ЛАГ Набиль аль-Араби вылетел в Багдад для координации последних приготовлений к багдадской встрече.
Перед отъездом он заявил, что предстоящий саммит не будет требовать от сирийского президента Башара Асада уйти в отставку. Он отметил, что саммит ЛАГ носит традиционный ежегодный характер, передает «Интерфакс».
23-й саммит ЛАГ состоится 29 марта, 27 марта в Багдаде пройдет заседание министров экономического блока, а 28 марта - встреча глав МИД.