Դրսից պարտադրվող փոփոխություններն անթույլատրելի են: Այսօր` մարտի 26-ին, մամուլի ասուլիսում նման կարծիք է հայտնել ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Խոսելով առաջիկա ընտրությունները բարձր մակարդակով անցկացնելու անհրաժեշտության մասին` պատգամավորը ընդգծել է, թե իրավիճակի լաացումը, ընտրությունները որակը պետք է լինեն հասարակության, այլ ոչ արտաքին ուժերի պահանջը: Նրա խոսքով, հակառակ դեպքում ստացվում է ուկրաինական սցենար` «նարնջագույն հեղափոխություն», արդյունքում տնտեսական անկում, ռեակցիա, ընդդիմության առաջնորդների ձերբակալություններ: Ըստ Հովհաննիսյանի, միջազգային չափորոշիչներին համապատասխանող ընտրությունները պետք է անցկացվեն երկրի հասարակության ճնշման տակ:
«Դրսից ճնշումն անվճար չի լինում, եւ գինը կարող է այնպիսին լինել, որ հասարակությունը չհամաձայնի: Եթե փոփոխություններ ենք ուզում, պետք է հույսը մեզ վրա դնենք»,- ասել է Հովհաննիսյանը:
Համեմատելով նախընտրական իրավիճակը 2007թ. եւ եւ հիմա, պատգամավորն ասել է, որ այժմ ակնկալիքներն ավելի շատ են, կա ինտրիգ, մեկի համար դա արտաքին ճնշումն է, մյուսի համար` ներիշխանական հակասությունները:

Изменения под давлением извне неприемлемы. Такое мнение выразил депутат от АРФ «Дашнакцутюн», глава парламентской фракции Ваан Ованнисян на пресс-конференции 26 марта.
Говоря о необходимости проведения предстоящих выборов на высоком уровне, депутат подчеркнул, что улучшение ситуации, качество выборов должно быть требованием общества, а не извне. По его словам, в противном случае получается украинский сценарий – «оранжевая революция», и в итоге развал экономики, реакция, аресты лидеров оппозиции. Как подчеркнул Ованнисян, соответствующие международным стандартам выборы должны быть проведены под давление общественности страны, а не давлением извне. «Давление извне не бывает бесплатным, и цена может быть такой, что общество не согласится. Если хотите изменений, надо надеяться на себя», - отметил Ваан Ованнисян.
Сравнивая по просьбе журналистов предвыборную ситуацию сейчас и в 2007 году, депутат  заметил, что сейчас ожиданий больше, есть интрига, причем для некоторых это давление извне, для других внутривластные противоречия. «Оказалось, что не только Москва, но и Брюссель слезам не верит», - отметил депутат, добавив, что народ устал и от того, и от другого, и надо, что он наконец сам стал творцом собственной судьбы.