2013 թվականին Մոսկվան եւ Վաշինգթոնը առաջընթացի կհասնեն Եվրոպայում ՀՀՊ-ի խնդրի լուծման հարցում: Նման հույս է հայտնել ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման Սեուլում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ` միջուկային անվտանգության գագաթաժողովի շրջանակներում:
«Առաջիկա 9-10 ամիսների ընթացքում  փորձագետները կաշխատեն ՀՀՊ-ի տեխնիկական  կողմի վրա, որը համարվում է  մեր վեճերի հիմնական պատճառը: 2013 թվականին  հնարավոր կլինի հասնել առաջընթացի, եթե  լուծվեն տեխնիկական հարցերը», - հայտարարել է Օբաման, հաղորդում է «ՌԻԱ  Նովոստին»:
Ընդ որում ԱՄՆ-ի նախագահը նշել է, որ նախատեսվում է  կարգավորել շատ  բարդ հարցեր, նա պետք է  Պենտագոնի, Կոնգրեսի եւ երկու կուսակցությունների  հետ խորհրդակցություն անցկացնի, եւ դրա համար ժամանակ է հարկավոր: Նա նաեւ հիշեցրել է, որ ԱՄՆ-ում մի քանի ամիս անց տեղի կունենան նախագահական ընտրություններ, այդ պատճառով տվյալ պահին այս հարցերը շատ դժվար է լուծել:
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը Սեուլում  Օբամայի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը եւ ԱՄՆ-ն  հակահրթիռային պաշտպանության հարցում մնում են նախկին դիրքորոշմանը, սակայն պայմանավորվելու ժամանակ դեռեւս կա: Ըստ Մեդվեդեւի`  նրանք պայմանավորվել են, որ  այժմ հատուկ տեխնիկական փորձագետների աշխատանքի ժամանակն է:

К 2013 году Москва и Вашингтон достигнут прогресса в разрешении проблемы ПРО в Европе. Такую надежду выразил президент США Барак Обама в беседе с журналистами в Сеуле на полях саммита по ядерной безопасности.
«В течение ближайших 9-10 месяцев эксперты будут работать над техническими аспектами ПРО, что является главной причиной наших трений. Можно будет к 2013 году достичь прогресса, если будут разрешены технические вопросы», - заявил Обама, передает РИА Новости.
Президент США отметил при этом, что предстоит урегулировать очень сложные вопросы, он должен провести консультации с Пентагоном, Конгрессом и двумя партиями, и для этого необходимо время. Он также напомнил, что в США через несколько месяцев пройдут президентские выборы, поэтому в данный момент решать эти вопросы очень трудно.
Напомним, президент России Дмитрий Медведев после встречи в Сеуле с Обамой заявил, что Россия и США остаются на прежних позициях по вопросу о развертывании противоракетной обороны, но время договориться еще есть. По словам Медведева, они договорились о том, что сейчас время для работы специальных технических экспертов.