Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը հրապարակել է իր գնահատականը ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության գործունեության ոլորտում 2011թ. Զարգացումների վերաբերյալ` վեր հանելով մի շարք թերություններ ու խնդիրներ:
Օմբուդսմենի գնահատակում նշվում է.
«ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության գործունեության ոլորտում առկա թերություններն ու խնդիրները
- Դեռեւս կարգավորված չէ աշխատանքի վայրում դժբախտ դեպքերի եւ մասնագիտական հիվանդությունների հետեւանքով անձի կյանքին եւ առողջությանը պատճառված վնասի հատուցում ստացող այն անձանց խնդիրները, որոնց պատճառված վնասի համար պատասխանատու կազմակերպությունները լուծարվել են 2004 թվականի օգոստոսի 1-ից հետո:
- Թեեւ զգալիորեն բարելավվել են ՀՀ աշխատանքի պետական տեսչության ստուգումների արդյունավետությունը բնութագրող քանակական եւ որակական ցուցանիշները, այնուամենայնիվ, քաղաքացիները շարունակել են դժգոհել գործատուների կողմից առանց աշխատանքային պայմանագիր կնքելու անձանց աշխատանքի վերցնելու, աշխատավարձ չվճարելու, աշխատանքից կամայական ազատելու, վերջնահաշվարկ չկատարելու, արձակուրդի համար չվճարելու բազմաթիվ դեպքերից:
- Օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում սահմանվել է միայն Հայաստանի Հանրապետությունում գործունեություն իրականացնող նոտարի կողմից վավերացված լիազորագրով կենսաթոշակի վճարման կարգը, ինչը հանգեցնում է ՀՀ-ից ժամանակավոր կամ մշտական բնակության մեկնած քաղաքացիների սոցիալական ապահովության իրավունքի սահմանափակմանը: Նշված օրենսդրական փոփոխությունների ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցը պարզելու նպատակով ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը դիմել է ՀՀ Սահմանադրական դատարան:
- Թեեւ 2010թ. հունիսի 24-ի «ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի ընդունման արդյունքում օրենսգրքի որոշ դրույթներ համապատասխանեցվել են Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության կոնվենցիաների եւ Վերանայված եվրոպական սոցիալական խարտիայի պահանջներին, իսկ որոշ փոփոխություններ էլ ուղղված են եղել գործարար միջավայրի բարելավմանը, այդուհանդերձ, չլուծված են մնացել մի շարք օրենսդրական բացեր, որոնք հանգեցնում են աշխատողների  իրավունքների խախտումների:
- Թեեւ 2009թ. հանրապետության մարզերի 937 համայնքներում իրականացվել են վերապատրաստումներ համայնքներում գործող խնամակալության եւ հոգաբարձության հանձնաժողովների համար, այդուհանդերձ, մտահոգիչ է այդ հանձնաժողովների գործունեության արդյունավետության խնդիրը, եւ  նախարարության կողմից ձեռնարկված միջոցները բավարար չեն եղել խնդրին համալիր լուծում տալու համար:
- Բավարար միջոցներ չեն ձեռնարկվել ռիսկային խմբի երեխաների խնդիրների կանխարգելման ուղղությամբ: Առանձին դեպքերում հանդիպում են նաեւ որեւէ ծրագրում չընդգրկված թափառաշրջիկ եւ մուրացիկ երեխաներ:
- Նախարարության կողմից բավարար չափով չեն բարձրաձայնվել արհեստակցական միությունների կայացման խնդիրները, եւ չեն ձեռնարկվել համապատասխան միջոցներ այդ խնդիրներին համակարգային լուծում տալու ուղղությամբ:
- Իրականացվող սոցիալական քաղաքականության եւ սոցիալական վճարների հաշվարկման հիմքում չի դրվել նվազագույն սպառողական զամբյուղի իրական արժեքը:
Արձանագրված դրական զարգացումները
- Բարձրացել է բնակչության խոցելի խավերին ուղղված պետական ծրագրերի հասցեականությունը:
- Ընտանեկան նպաստի համակարգում տվյալների ստուգման արդյունքում 17 հազար ոչ անապահով ընտանիքներ կորցրել են ընտանեկան նպաստի իրավունքը, փոխարենը՝ շուրջ 9 հազար ընտանիք ճանաչվել է կարիքավոր եւ ընդգրկվել համակարգում:
- Կենսաթոշակային համակարգում ճշգրտվել է 65 հազար անհատական գործ, վերականգվել են գրեթե 5 հազար կենսաթոշակառուի թերվճարված գումարներ, դադարեցվել է 17-18 հազար «ոչ առկա» անձանց կենսաթոշակների վճարումը:

YEREVAN.- Armenian Ombudsman Karen Andreasyan issued a report on the 2011 activities of the Ministry Labor and Social Affairs. He defined certain shortcomings and positive developments.
• The problems of compensation for damage caused to the employee’s life or health during accidents at work and occupational diseases are not regulated yet in respect of those persons who were caused damage by organizations which were liquidated since 1st August, 2004.
• Though the quantitative and qualitative indicators illustrating the effectiveness of inspections, conducted by the RA State Labor Inspectorate  have been significantly improved,  citizens continued complaining of cases of employment without a contract, non-payment of wages, arbitrary dismissal from work, not providing final settlements and many cases of non-payment for a vacation.
• As a result of legislative changes, a pension payment procedure has been prescribed  which was done by a verified warrant of a notary acting only in the Republic of Armenia, which leads to limitation of the social security rights of citizens left to other countries for temporary or permanent residence. The Human Rights Defender applied to the Constitutional Court to clarify the compliance of the abovementioned legislative changes with the RA Constitution.
• Though, as a result of adoption of the RA Law “On Making Amendments to the RA Labor Code” on 24 June, 2010, certain provisions of the Code were harmonized with the requirements of the ILO Conventions and the Reviewed European Social Charter, and some changes were aimed at improving the business environment, however, certain legislative gaps remained unsolved, which lead to violations of the rights of employees.
• Though certain trainings for trusteeship and guardianship commissions were implemented in 937 rural communities during 2009, however, the issue of efficiency of the Commissions’ activities is concerning, and the measures taken by the Ministry are not sufficient enough for the comprehensive solution of the problem.
• Sufficient measures for prevention of problems of vulnerable/risk groups of children have not been taken. In certain cases, some vagrant and beggar children are not included in any social program.
• The Ministry has not raised the problems of trade union development, and appropriate measures have not been taken for systemic solution of those problems.
• The actual cost of the minimum consumer basket has not been set in the basis of calculation of implemented social policy and social fees.
Positive Developments
• State programs targeting vulnerable groups have been increased.
• As a result of data inspection in family support systems, 17 thousand needy families lost their right to family benefits, instead, about 9 thousand families were recognized as needy  and were included in the system.
• About 65 thousand personal cases were specified in pension system, partially paid sums of almost 5000 pensioners was restored; payments to 17-18 thousand “not existing” pensioners were terminated.