ԿԺԴՀ-ն չի հրաժարվի արբանյակ բաց թողնելու մտադրությունից, չնայած համաշխարհային հանրության քննադատություններին:
Կենտրոնական հեռագրային գործակալությունը հաղորդել է, որ արբանյակը երկրին հարկավոր է եղանակի կանխատեսման համար:
Հաղորդագրությունում նշվում է, որ «արբանյակը մեծապես կնպաստի եղանակի կանխատեսմանը, ինչն անհրաժեշտ է գյուղատնտեսության եւ տնտեսական այլ նպատակների համար», հաղորդում է gazeta.ru-ն:
Հիշեցնենք, Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը եւ արեւմտյան մի  շարք երկրներ դատապարտել են ԿԺԴՀ-ի որոշումը: Ճապոնիան անգամ իր զորքերը մարտական պատրաստականության վիճակի է բերել` զգուշանալով, որ արբանյակի փոխարեն Փհենյանը բալիստիկական հրթիռ բաց կթողնի:
Սեուլի միջուկային անվտանգության վերաբերյալ գագաթաժողովի ընթացքում անհանգստություն է հայտնվել Հյուսիսային Կորեայի տիեզերական ծրագրերի կապակցությամբ:
Արբանյակի մեկնարկը տեղի կունենա Փհենյան-պուկտո նահանգի Չոլսան կիրճի տիեզերակայանից` ապրիլի 12-16-ն ընկած ժամանակահատվածում` ի պատիվ ԿԺԴՀ-ի հիմնադիր  Կիմ Իր Սենի ծննդյան 100-ամյակի:

КНДР не откажется от планов запуска спутника, несмотря на критику мирового сообщества. Центральное телеграфное агентство (ЦТАК) сообщило, что спутник нужен стране для прогнозов погоды.
В сообщении отмечается, что «спутник окажет большую помощь в прогнозировании погоды, что необходимо для сельского хозяйства и других экономических целей», сообщает «Газета.Ру».
Напомним, Россия, США и ряд западных стран осудили решение КНДР. Япония даже перевела свои войска в состояние готовности, опасаясь, что вместо спутника Пхеньян запустит баллистические ракеты.
В ходе проходящего в Сеуле саммита по ядерной безопасности прозвучала обеспокоенность космическими планами Северной Кореи.
Запуск спутника будет осуществлен с космодрома в уезде Чолсан в провинции Пхёнян-пукто в период с 12 по 16 апреля в честь 100-летия со дня рождения основателя КНДР Ким Ир Сена.