«Մոսկվայի տանը» մարտի 29-ին ամփոփել են մայրաքաղաքային դպպրոցների ավագ դասարաններում կայացած ռուսաց լեզվի Օլիմպիադայի արդյունքները:
Ինչպես հաղորդել են NEWS.am-ին «Մոսկվայի տուն» մշակութային կենտրոնից մարտի 17-ին կայացած Օլիմպիադային մասնակցել են 110 դպրոցականներ 22 դպրոցներից, այդ թվում «Քվանտ» վարժարանից, «Այբ» ավագ դպրոցից, «Անանիա Շիրակացի» կրթահամալիրից: Դպրոցականներին հատկացվել է 4 ժամ, որի ընթացքում նրանք պետք է շարադրություն գրեին «Իմ ռուս ընկերը» թեմայով:
Էդգար Հարությունյանը (Համբարձում Գալստյանի անվան թիվ 83 դպրոց) խոստովանել է, որ ինքը ռուս ընկերներ չունի, բայց ռուսական հեքիաթներ կարդալով նա հասկանում է ռուսական հոգին, եւ հույս ունի, որ Օլիմպիադայում հաղթելուց հետո ռուս ընկերներ ձեռք կբերի: Էդգարը զբաղեցրել է երրորդ տեղը եւ ստացել թվային տեսախցիկ:
Սոնա Արսենյանի («Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիր) աշխատանքի բարդ կառուցվածքը, որտեղ նա շփվում է իր վիրտուալ ռուս ընկերների հետ, նրան դարձրել է հաղթող երկրորդ տեղի համար, որի շնորհիվ էլ նա ստացել է մեդիա-ձայնարկիչ:
Օլիմպիադայի հաղթող է ճանաչվել Թամարա Հովհաննիսյանը (թիվ 119 դպրոց), ով իր ռուս ընկերոջը համարել է Ռուսաստանի հյուսիսային մայրաքաղաք Սանկտ-Պետերբուրգը` քաղաք, որի հետ նա կապված է հոգեւոր կապերով, որտեղ նա ապրել է:
Թամարան նոթբուք է ստացել:
Եւս 4 դպրոցականներ` Հարութունյան Մերին (Չեխովի անվան, թիվ 55 դպրոց), Խաչատրյան Դիանան (Ա. Գալստյանի անվան թիվ 83 դպրոց), Հարութունյան Սեդան (թիվ 109 դպրոց) եւ Հարութունյան Լուսինեն (թիվ 119 դպրոց) պարգեւատրվել են պատվոգրերով եւ գրքերով: Ժյուրին շեշտել է նրանց շարադրությունների ստեղծագործական ոճը եւ գրագիտությունը:

В ереванском «Доме Москвы» 29 марта были подведены итоги Олимпиады по русскому языку среди учеников старших классов столичных школ.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Московского культурно-делового центра «Дом Москвы» в Ереване, в олимпиаде, которая состоялась 17 марта, приняли участие 110 школьников из 22-х ереванских школ, в том числе гимназии «Квант», старшей школы «Айб» и армянского национального лицея «Анания Ширакаци». Школьникам было отведено 4 часа, за которые им предстояло написать сочинение на тему «Мой русский друг».
Эдгар Арутюнян (школа №83 им. Амбарцума Галстяна), признался, что у него нет русских друзей, но, читая русские сказки, он понимает русскую душу, и надеется, что после победы в Олимпиаде у него появятся русские друзья. Работа Эдгара принесла ему третье место и цифровой фотоаппарат.
Сложная структура работы Соны Арсенян (образовательный комплекс «Мхитара Себастаци»), поведавшей о своих виртуальных русских друзьях, с которыми общается в сети по старенькому «пентиуму», устроившись «поудобнее на низкой, неудобной табуретке», сделала ее обладателем портативного медиа-проигрывателя (II место).
Победителем Олимпиады была признана Тамара Оганесян (школа №119), назвавшая своим русским другом северную столицу России — Санкт-Петербург, город, с которым связана духовно, где жила, где, как только девочке становилось тяжело на душе, она выходила побродить по набережной Невы. Тамаре был вручен ноутбук.
Еще 4 школьника — Арутюнян Мэри (школа № 55 им. Чехова), Хачатрян Диана (старшая школа № 83 им. А.Галстяна), Арутюнян Седа (школа №109) и Арутюнян Лусине (школа №119) — были удостоены почетных грамот и книг. Жюри особо отметило художественный стиль и высокую грамотность написанных ими сочинений.