Թբիլիսիում այն տան վրա, որտեղ վախճանվել է հայ մեծ դրամատուրգ Գաբրիել Սունդուկյանը, հուշատախտակ կփակցվի:
Ինչպես NEWS.am-ին տեղեկացրել են Թբիլիսիի հայերի միությունում, մարտի 29-ին, լրացել է հայ ռեալիստական դրամատուրգիայի հիմնադիր, ազգային արեւելաեվրոպական թատրոնի ստեղծող Գաբրիել Սունդուկյանի մահվան 100-ամյակը: Թբիլիսիի հայերի միության կառավարության անդամները եւ ակտիվիստները այցելել եւ ծաղիկներ են դրել հայ հասարակական եւ գրական հայտնի գործիչների թբիլիսյան պանթեոնում հանգչող հռչակավոր հայրենակցի`  «Պեպոյի», «Խաթաբալայի», «Եւս մեկ զոհի», «Վարենկի վեչերի» հեղինակի շիրիմին:
Ի նշանավորումն հոբելյանական ամսաթվի` Վրաստանի գրողների միության եւ մայրաքաղաքի հայերի միության ներկայացմամբ քաղաքային խորհրդարանը (Սաքրեբուլոն) որոշում է ընդունել Մաչաբելի  ( նախկին Սերգիեւսկայա) փողոցի վրա գտնվող №9 տան պատին հուշատախտակի բացման մասին, որտեղ ապրել եւ վախճանվել է մեծ դրամատուրգը:
Համայնքի ղեկավար Միխայիլ Թադեւոսովը հատվածներ է կարդացել ԽՍՀՄ-ի ժողովրդական արտիստ Հրաչյա Ներսիսյանի` հեռավոր 1935-ի մասին հիշողություններից, երբ Համո Բեկնազարյանն այն ժամանակ Թբիլիսիում նկարահանում էր Սունդուկյանի պիեսի մոտիվներով «Պեպոն»` գլխավոր հերոս Պեպոյի դերում Ներսիսյանի դերակատարմամբ:
Այդ հրաշալի ֆիլմի երաժշտությունը գրել էր երիտասարդ Արամ Խաչատրյանը: Միխայիլ Թադեւոսովը կիսվել է նաեւ քաղաքի իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության մասին քաղաքի պատմական մասերի տներում հուշատախտակների փակցման վերաբերյալ, որտեղ ապրել են մեկենասներ Ալեքսանդր Մանթաշյանցը, Իսայ Պիտոեւը, Ալեքսանդր Մելիք-Ազարյանցը, Միքայել Արամյանցը, հանրահայտ ֆիզիկոսներ, ակադեմիկոսներ Վիկտոր Համբարձումյանը եւ Արտեմ Ալիխանյանը, ճարտարապետներ Պավել Զուրաբովը եւ Գաբրիել  Տեր-Միքելովը:
Մեծ հայրենակիցներին հարգանք մատուցելով` ներկա գտնվողները եւս մեկ անգամ խոնարհվել են այդտեղ հուղարկավորված Հովհաննես Թումանյանի, Րաֆֆիի, Ղազարոս Աղայանի, Ծերենցի եւ մեր պատմության այլ հերոսների գերեզմաններին:

В Тбилиси на доме, где скончался замечательный армянский драматург Габриэл Сундукян, будет установлена мемориальная доска.
Как сообщили Новости Армении-NEWS.am в Союзе армян Тбилиси, 29 марта исполнилось сто лет со дня смерти основоположника армянской реалистической драматургии, создателя национального восточно-европейского театра Габриэла Сундукяна. Члены правления и активисты Союза армян Тбилиси посетили могилу знаменитого соотечественника, автора «Пепо», «Хатабалы», «Еще одной жертвы», «Варенькиного вечера» в Тбилисском Пантеоне армянских выдающихся общественных и литературных деятелей и возложили на нее цветы. В ознаменование юбилейной даты по представлению Союза писателей Грузии и Союза армян столицы городской Парламент (Сакребуло) принял решение об открытии мемориальной доски на доме №9 по улице Мачабели ( бывшая Сергиевская ), где жил и скончался великий драматург. Руководитель общины Михаил Татевосов прочитал отрывки из воспоминаний народного артиста СССР Грачья Нерсесяна о далеком 1935 годе, когда Амо Бек-Назаров снимал в тогда еще Тифлисе фильм по пьесе Сундукяна «Пепо» с Нерсесяном в роли главного героя Пепо. Музыку к тому замечательному фильму написал молодой Арам Хачатурян. Михаил Татевосов поделился также информацией о достигнутой договоренности с властями города об установке мемориальных досок на домах в исторической части города, где жили меценаты Александр Манташев, Исай Питоев, Александр Мелик-Азарянц, Микаэл Арамянц, выдающиеся физики, академики Виктор Амбарцумян и Артем Алиханьян, архитекторы Павел Зурабов и Гавриил Тер-Микелов. Отдавая дань памяти великим землякам, присутствовавшие еще раз поклонились могилам упокоенных здесь Ованнеса Туманяна, Раффи, Газароса Агаяна, Церенца и других героев нашей истории.