Նյու Յորքի դաշնային դատարանում մարտի 30-ի երեկոյան սկսվել են Ուկրաինայի նախկին վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոյի «ՌոսՈւկրԷներգո» ընկերության, նրա ղեկավար Դմիտրի Ֆիրտաշի, ինչպես նաեւ մի խումբ պատասխանատուների դեմ հայցի առաջին լսումները, որոնք մեղադրվում են կոռուպցիայի, մարդու իրավունքների խախտման մեջ:
Պատասխանողների փաստաբաններից մեկը դատարանին իսկույն միջնորդություն է ներկայացրել հայցը մերժելու մասին` իրավասություններից դուրս գտնվելու պատճառով, քանի որ  «հայցում նշված ոչ մի կետը ԱՄՆ-ի հետ կապ չունի»: Իր հերթին McCallion&Associates գրասենյակի Տիմոշենկոյի ներկայացուցիչը դատարանին հայտնել է, որ պատասխանողների շարքում Ուկրաինայի 10 քաղաքացիններ կան եւ ԱՄՆ-ի 6 քաղաքացիներ կամ ընկերություններ, հաղորդում է  «ՈՒՆԻԱՆ»-ը:
Ցուցակում մասնավորապես նշվում են Վառելիքի եւ էներգետիկայի նախարար Յուրի Բոյկոն, Անվտանգության ծառայության պետ Վալերի Խորոշկովսկին, գլխավոր դատախազ Վիկտոր Պշոնկան, Սեմյոն Մոգիլեւիչը, որին որոնում է ամերիկյան ՀԴԲ-ն, դատախազ Լիլիա Ֆրոլովան` Տիմոշենկոյի դեմ գործի մեղադրող պետական կողմի ներկայացուցիչը եւ այլք: Ամերիկացի պատասխանողների ցուցակում է Վիկտոր Յանուկովիչի քաղաքական ռազմագետ Փոլ Մանաֆորթը:
Հայցում նշվում է, որ Ուկրաինայում քաղաքական հետապնդումները արտասահմանում փող լվանալու բարդ սխեմայի մասն են կազմում, մասնավորապես` ԱՄՆ-ում, ինչպես նաեւ` ուկրաինացի պաշտոնյաներին տրվող կաշառքների: Հավաստիացվում է, որ Ուկրաինայի պաշտոնական իշխանությունները բռնության են ենթարկում նրանց, ովքեր դեմ են դուրս գալիս կոռուպցիոն առկա համակարգին:

В федеральном суде Нью-Йорка вечером 30 марта прошли первые слушания по иску экс-премьера Украины Юлии Тимошенко против компании «РосУкрЭнерго», ее владельца Дмитрия Фирташа, а также целого ряда ответчиков, обвиняемых в коррупции, мошенничестве и нарушении прав человека.
Один из адвокатов ответчиков сразу заявил суду ходатайство об отклонении иска по причине юрисдикции, поскольку  «все, описанное в иске, не имеет никакого отношения к США». Со своей стороны представитель Тимошенко из конторы McCallion&Associates сообщил суду, что в числе ответчиков фигурируют 10 граждан Украины и 6 граждан или компаний США, сообщает УНИАН.
В списке значатся, в частности, министр топлива и энергетики Юрий Бойко, глава службы безопасности Валерий Хорошковский, генпрокурор Виктор Пшонка, Семен Могилевич, которого разыскивает американское ФБР, прокурор Лилия Фролова - представитель государственного обвинения на судебном процессе против Тимошенко и др. В списке американских ответчиков фигурирует политтехнолог Виктора Януковича - Пол Манафорт.
В иске отмечается, что политические преследования на Украине являются частью сложной схемы, разработанной для отмывания денег за рубежом, в частности - в США, а также для взяток украинским чиновникам. Утверждается, что официальные власти Украины ведут репрессии против тех, кто выступает против сложившейся коррупционной системы.