Ֆիլիպինների  ափերին զբոսանավը կանգ է առել մեքենայական բաժնում բռնկված հրդեհի պատճառով: Թիմին հաջողվել է մարել հրդեհը, բայց վնասվել են շարժիչները. Այժմ նավը կանգնած է մնացել Թուբոթահա խութից 75 ծովային մղոն  (140 կմ) հարավ արեւմուտք ընկած հատվածում:
Ինչպես Ֆիլիպինների ափային պաշտպանության ներկայացուցչին հղում անելով հաղորդում է  AP-ը, Azamara Quest զբոսանավում, որը Միլանից դուրս է եկել մարտի 29-ին, շուրջ հազար ուղեւոր եւ անձնակազմի անդամներ կան: Մարտի 30-ի երեկոյան նավից հրդեհի մասին հաղորդում է ստացվել, որն իսկույն մարվել է աշխատակիցների կողմից:   Հաղորդվում է, որ հրդեհի արդյունքում թեթեւ վնասվածքներ է ստացել նավաստիներից մեկը, նավի ուղեւորները չեն տուժել,  հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Զբոսանավին օգնության են ուղարկվել ափային պաշտպանության երկու մոտորանավ, որոնք, ինչպես սպասվում է, Azamara Quest կհասնեն մարտի 31-ի երեկոյան:

Круизный лайнер лег на дрейф у берегов Филиппин из-за пожара в машинном отделении. Команде удалось потушить пожар, но он повредил двигатели, и теперь судно дрейфует в 75 морских милях (140 километрах) к юго-западу от кораллового рифа Тубботаха.
Как сообщает AP со ссылкой на представителей филиппинской береговой охраны, на борту лайнера Azamara Quest, вышедшего из Манилы 29 марта, находится около тысячи пассажиров и членов экипажа. Вечером 30 марта с борта лайнера было передано сообщение о пожаре, который был немедленно потушен силами команды. Сообщается, что в результате пожара легкие ранения получил один из матросов, пассажиры судна не пострадали, передает РИА Новости.
К лайнеру уже отправлены два катера береговой охраны и патрульный корабль, которые, как ожидается, достигнут Azamara Quest к вечеру 31 марта.