Երեւանում, այսօր` ապրիլի 2-ին, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար մեկնարկել է ընտրությունների պատասխանատու, ճշգրիտ եւ հավասարակշռված լուսաբանմանը նվիրված երկօրյա դասընթացը` 2012-ի խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ:
Դասընթացը կազմակերպել է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակը եւ «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» հասարակական կազմակերպությունը` Եվրամիության ֆինանասական աջակցությամբ: Միջոցառմանն աջակցում է նաեւ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը:
«Ընտրական գործընթացների հավասարակշռված լուսաբանումը հիմնարար կարեւորություն ունի ազատ եւ արդար ընտրությունների անցկացման համար: Մենք հույս ունենք, որ այս դասընթացը լրագրողներին կզինի անհրաժեշտ գիտելիքով եւ հմտություններով, որպեսզի կարողանան ապահովել ընտրությունների ճշգրիտ եւ հավասարակշռված լուսաբանում եւ դրանով իսկ օգնեն ընտրողներին կատարել գիտակցված ընտրություն»,-ասել է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Անդրեյ Սորոկինը:
«Ըստ կառավարության, հաջորդ ընտրությունները կլինեն Հայաստանում երբեւէ անցկացված ամենաազատն ու ամենաարդարը: Մենք հավատացած ենք, որ լրագրողները պատասխանատվություն ունեն տեղում ստուգելու` արդյոք դա իսկապես այդպես կլինի»,-նշել է Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիստեան:
«Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ-ի իրավաբանների թիմը, ինչպես նաեւ  լրատվամիջոցների եւ մարդու իրավունքների ոլորտների փորձագետները, ովքեր անցկացնում են դասընթացը, կանդրադառնան նոր ընտրական օրենսդրությանը, ներառյալ ընտրական վեճերին, ինչպես նաեւ զրպարտությանն ու վիրավորանքին առնչվող օրենսդրությանն ու իրավակիրառ փորձին, տեղեկատվություն ստանալու իրավունքին ու  լրագրողական էթիկային:
«Այս դասընթացը միտված է նպաստել հասնելու Հայաստանում ազատ եւ արդար ընտրությունների անցկացման առավել մեծ նպատակին` համապատասխան օրենսդրության վերաբերյալ լրագրողների իրազեկության բարձրացման միջոցով եւ տրամադրելով իրավաբանական խորհրդատվություն եւ ներկայացուցչություն դատարանում, եթե քրեական կամ քաղաքացիական գործեր հարուցվեն նրանց դեմ», - ասել է «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ-ի նախագահ Լուսինե Հակոբյանը:
Կլոր սեղանը Հայաստանում ընտրական գործընթացների հզորացմանն ուղղված 1.7 միլիոն եվրո արժողությամբ ծրագրի մասն է, որն իրականացվում է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի կողմից` Եվրամիության ֆինանսական աջակցությամբ:

YEREVAN. - A two-day training workshop for media representatives on responsible, accurate and balanced reporting on elections was launched in Yerevan on Monday, ahead of the 2012 parliamentary elections.
The workshop is organized by the OSCE Office in Yerevan and the non-governmental organization the Europe in Law Association (ELA) and financed by the European Union. The event is also supported by the US Embassy in Armenia.
The workshop aims to familiarize Armenian journalists with the electoral framework as well as international freedom of expression standards in order to report on election issues in a balanced and ethical manner.
“Balanced media coverage of electoral processes is essential for the conduct of free and fair elections. We hope that this workshop will equip journalists with the necessary knowledge and skills to provide accurate and balanced coverage of elections and thereby help voters to make an informed choice,” said Ambassador Andrey Sorokin, Head of the OSCE Office in Yerevan.
“According to the government, the next elections will be the freest and fairest ever held in Armenia. We believe that journalists have a responsibility to check on the ground whether this will indeed be the case,” said Traian Hristea, Head of Delegation of the European Union.
ELA’s legal team and experts from the media and human rights fields, who are giving the training, will cover the new electoral legislation, including electoral disputes, legislation and practice on defamation and insult, right to access to information and journalistic ethics.
The workshop is part of a 1.7 million euro project on strengthening electoral processes in Armenia in line with international standards, implemented by the OSCE Office in Yerevan and financed by the EU.