Ոստիկանությանն օրերս սոցիալական կայքի միջոցով խաբեությամբ գումար կորզելու դեպք է հայտնի դարձել, որը տեղի է ունեցել մի հայի ու բրիտանացու միջեւ: NEWS.am-ի աղբյուրների փոխանցմամբ, Հայաստանի ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունում էլեկտրոնային փոստի միջոցով ստացվել է Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի Մարկ Լիուենի նամակն այն մասին, որ ինքը 2011 թ. սկզբին Match.com ծանոթությունների կայքի միջոցով ծանոթացել է ոմն Նաիրա Գյուլիջանյանի հետ, ով Անգլիա այցելելու եւ մտերմություն հաստատելու պատրվակով իրենից գումարներ է խնդրել:
Moneygram դրամական համակարգի միջոցով Մարկ Լիուենը Նաիրա Գյուլիջանյանի անվամբ մաս-մաս փոխանցել է շուրջ 1.760 եվրո գումար, սակայն վերջինս չի կատարել խոստումը, խզել է կապերը իր հետ եւ խաբեությամբ տիրացել է նշված գումարներին:
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ-ում վերը նշված գումարները Գյումրի քաղաքի տարբեր բանկերից ստացել է Շիրակի մարզի բնակչուհի, 23-ամյա Նաիրա Գյուլիջանյանը:
Պարզվել է նաեւ, որ 2009 թ. Ն. Գյուլիջանյանի ամուսին 27-ամյա Գոռ Ավետիսյանի ազգական, ՌԴ Յոշկար-Օլա քաղաքում բնակվող Վարդան Պողոսյանը վերջիններիս առաջարկել է գումար վաստակել Ն. Գյուլիջանյանի անվամբ անհայտ անձանց կողմից կատարված դրամական փոխանցումները Հայաստանի բանկերից ստանալու եւ իր անվամբ ՌԴ փոխանցելու միջոցով:
2009 թ. կեսերից մինչեւ 2011 թ. սկիզբը Ն. Գյուլիջանյանը եւ Գ. Ավետիսյանը տարբեր անձանցից ստացել են ընդհանուր առմամբ շուրջ 20 հազար ԱՄՆ դոլարի դրամական փոխանցումներ, որից հետո համաձայն Վ. Պողոսյանի հետ նախնական պայմանավորվածության` վերցնելով 10 տոկոս իրենց մասնաբաժինը, ստացված գումարները Moneygram համակարգի միջոցով փոխանցել են ՌԴ Յոշկար-Օլա` Վ. Պողոսյանին` վերջինիս պահանջով դրանք երբեմն փոխարկելով այլ արտարժույթով (ռուսական ռուբլով):
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Ն. Գյուլիջանյանի կողմից Moneygram համակարգի միջոցով ստացված գումարները այլ արտարժույթով փոխարկել եւ ՌԴ Յոշկար-Օլա քաղաք` Վ. Պողոսյանին է փոխանցել նաեւ Ն.Գյուլիջանյանի սկեսուր` 53-ամյա Հրածին Ավետիսյանը: Վ.Պողոսյանին գումարները փոխանցվել են նաեւ «Զոլոտայա կորոնա» համակարգի միջոցով:
Բացի այդ, Ն.Գյուլիջանյանի անվամբ գումարներ են փոխանցել նաեւ Հոլանդիայից` ոմն Գլասմաչեր Մարկուսը` 675 Եվրո եւ Մեծ Բրիտանիայից` ոմն Կլեուղ Ջոնը` 115 եվրո:
Նախապատրաստված նյութերն ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազություն` քննչական ենթակայության հարցը լուծելու համար:

Полиции Армении на днях стало известно о случае мошенничества, совершенного при помощи Интернета. Жертвой преступления стал гражданин Великобритании, преступником – молодая девушка из Гюмри.
Как сообщил корреспонденту Новости Армении-NEWS am источник в полиции, на днях в Главное управление по борьбе с организованной преступностью от гражданина Великобритании Марка Лиуэна поступило, опять же по Интернету, письмо, согласно которому он в начале 2011 года познакомился на сайте знакомств  Match.com с некой Наирой Гюлиджанян. Для дальнейшего углубления контактов джентльмен из Британии отправил армянской даме посредством системы Moneygram около 1.760 евро. Однако затем дама отношения почему-то прекратила, сумму, разумеется, возвращать не стала. Полиции удалось выяснить, что переведенные деньги получила  в различных банках Гюмри жительница Ширакской области Армении 23-летняя Наира Гюлиджанян.
Выяснилось также, что в 2009 году родственник 27-летнего Гора Аветисяна, мужа покорительницы сердец английских джентльменов, проживающий в Йошкар-Оле (РФ) Вардан Погосян предложил супругам «заработать», в качестве наживки используя страничку Наиры в Интернете.
С середины 2009 года до начала 2011 года подельникам удалось добиться от различных любителей Интернет-знакомств переводов на сумму около 20 тысяч долларов. 10% Аветисян и Гюлиджанян оставляли себе, остальное переводили автору идеи – Вардану Погосяну. Деньги переводились посредством систем Moneygram и «Золотая корона».
Как оказалось, поклонниками Н. Гюлиджанян успела обзавестись еще и в Голландии – помимо второго англичанина Джона, перечислившего на ее счет 115 евро, голландец Маркус послал даме презент в виде 675 евро.