Ambani Reliance Industries կոնգլոմերատը անցյալ հուլիսին հայտարարել է, որ համագործակցելու է Google-ի հետ՝ 4G սմարթֆոն թողարկելու համար՝ մրցելով չինական եւ հարավկորեական արտադրողների հետ, որոնք արդեն ամուր հաստատվել են հարավասիական երկրում...
Ղազախստանի կառավարությունը եւ Facebook-ը համատեղ հայտարարել են, որ համաձայնագիրը կհեշտացնի այն բովանդակության հեռացման գործընթացը, որը Ղազախստանն անօրինական է համարում․․․
Հնդկաստանը ածխածնով աշխարհի ամենամեծ աղտոտողներից վերջինն է, որը հայտարարել է զրոյական թիրախի մասին, ընդ որում Չինաստանն ասում է, որ նպատակին հասնելու է 2060 թվականին, մինչդեռ ԱՄՆ-ն եւ ԵՄ-ն մտադիր են հասնել 2050 թվականին...
Ընդգծելով, որ «կլիմայի փոփոխության հետեւանքները կործանարար են», Մերկելն առաջարկել է ազգային նպատակները «ավելի խստորեն» չափել՝ դրանով իսկ ապահովելով «չափանիշը», որն անհրաժեշտ է Փարիզում դրված նպատակներին մինչեւ դարի կեսերը հասնելու համար...
Պետական դատախազ Համադա էլ-Սավին ասել է, որ աշխատակիցները, այդ թվում՝ հյուրանոցի շեֆ-խոհարարը, մեղադրվում են հյուրերի կյանքի համար սպառնալիք ստեղծելու մեջ․․․
Մասկի կարողությունը ԱՄՆ-ում սակարկումների մեկնարկից 15 րոպե անց 17:45-ին հասել է 300 միլիարդ դոլարի։ Մինչ այդ պահը Մասկի կապիտալն աճել է 7.4 միլիարդ դոլարով (+ 2,52 տկոոս)՝ ուրբաթ օրվա սակարկումների համեմատությամբ, գրել է Forbes-ը...
«Լիբանանը Սաուդյան Արաբիային հրավիրում է երկխոսության՝ լուծելու բոլոր չլուծված խնդիրները, այլ ոչ միայն վերջին վեճը, որպեսզի ամեն անգամ նույն ճգնաժամը չկրկնվի», - AFP-ին հայտնել է արտգործնախարար Աբդուլլահ Բու Հաբիբը...
Գլազգոյում COP26 գագաթնաժողովի մասնակիցներին ուղղված գրավոր ուղերձում Սի Ցզինպինը հույս է հայտնել, որ «բոլոր կողմերը ավելի վճռական քայլեր կձեռնարկեն ՝ համատեղ լուծելու կլիմայի խնդիրը եւ պաշտպանելու մոլորակը՝ մեր ընդհանուր տունը»...
«Իրականում դա ամիսների հարց է, ոչ թե տարիների: Աշխատանքներ են տարվում արտադրական օբյեկտների ստեղծման եւ Ուկրաինայում «Բայրաքթարի» արտադրությունը սկսելու ուղղությամբ»,-ասել է Բոդնարը։
Brent տեսակի նավթի հունվարյան ֆյուչերսների գինը նվազել է 0,23%-ով՝ մեկ բարելի դիմաց մինչեւ 83,52 դոլար․․․

Конгломерат Ambani Reliance Industries объявил в июле прошлого года, что станет партнером Google для запуска смартфона 4G, конкурируя с китайскими и южнокорейскими производителями, которые уже прочно закрепились в южноазиатской стране...
«К 2070 году Индия достигнет цели по нулевым выбросам», - сказал Нарендра Моди.Индия является последним из крупнейших загрязнителей углерода в мире, объявившим о нулевой цели, при этом Китай заявил, что достигнет этой цели в 2060 году, а США и ЕС нацелены на 2050 год...
Подчеркнув, что «последствия изменения климата разрушительны», Меркель предложила измерять национальные цели «более жестко», тем самым обеспечивая «критерий», необходимый для достижения целей, поставленных в Париже к середине века...
Государственный прокурор Хамада эль-Сави заявил, что сотрудники, в том числе шеф-повар отеля, сталкиваются с обвинениями в создании угрозы для жизни гостей. В заявлении прокуратуры говорится, что они отвергли обвинения...
Оценки в $300 млрд состояние Маска достигло в 17:45, через 15 минут после начала торгов в США. К этому моменту капитал Маска рос на $7,4 млрд (+2,52%) по сравнению с закрытием торгов в пятницу...
«Ливан приглашает Саудовскую Аравию к диалогу для решения всех нерешенных проблем, а не только последней ссоры, чтобы один и тот же кризис не повторялся каждый раз», - заявил AFP министр иностранных дел Абдалла Бу Хабиб...
В письменном обращении к участникам саммита COP26 в Глазго, Си Цзиньпин выразил надежду, что «все стороны предпримут более решительные действия для совместного решения проблемы климата и защиты планеты, нашего общего дома»...
«Пора сказать: хватит», - сказал Гутерриш. «Хватит жестокого обращения с биоразнообразием. Хватит убивать себя углеродом. Хватит обращаться с природой как с туалетом. Хватит сжигать, сверлить и копать все глубже. Мы роем себе могилы»...
На рынке драгоценного металла в понедельник утром наблюдается положительная динамика, поскольку инвесторы находятся в ожидании...
В среду в координации с медицинской командой Белого дома я решила не сопровождать президента в зарубежной поездке по семейным обстоятельствам...