Ջոնսոնը ցանկանում է առեւտրային գործարք կնքել Վաշինգտոնի հետ, որպեսզի փորձի ոչ միայն պահպանել Մեծ Բրիտանիայի նոր անկախությունը, այլ նաեւ ճնշում գործադրել ԵՄ-ի վրա ապագա հարաբերությունների մասին առանձին բանակցությունների ընթացքում…
Ընդլայնման հարցերով եվրահանձնակատար Օլիվեր Վարխելին ասել է, որ երկու երկրները բարեփոխել են իրենց տնտեսությունը, դատական համակարգը եւ պետության մյուս ոլորտները ԵՄ ստանդարտներին համապատասխանելու համար...
«Սակայն ես համարում եմ անընդունելի, որ նախագահ որ նախագահ էրդողանն ու նրա կառավարությունը չի արտահայտում այդ անբավարարությունը մեզ՝ ԵՄ-ին, փոխարենը բարդում է դա փախստականների ուսերին»…
«Ես ընդունում եմ, որ Թուրքիան բարդ դրության մեջ է հայտնվել՝ կապված փախստականների եւ միգրանտների հետ: Սակայն այն, ինչ մենք տեսնում ենք այժմ, չի կարող լինել պատասխան կամ լուծում…
Հայտարարության մեջ ասած է, որ Եվրաեռյակը աջակցություն կցուցաբերի Իրանին Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կամ ՄԱԿ-ի այլ կառույցների միջոցով…

Джонсон хочет заключить торговую сделку с Вашингтоном, чтобы попытаться не только отстоять новую независимость Британии, но и оказать давление на ЕС в ходе отдельных переговоров о будущих отношениях...
Еврокомиссар по вопросам расширения Оливер Вархели сказал, что две страны реформировали свою экономику, судебную систему и другие области государства, чтобы подготовиться к соответствию стандартам ЕС...
«Однако я нахожу неприемлемым, что президент Эрдоган и его правительство не выражают эту неудовлетворенность нам, ЕС, а возлагают ее на спины беженцев...
Себастьян Курц в ситуации, когда тысячи беженцев пытаются пересечь границу с Евросоюзом со стороны Турции, объявил о необходимости лучшего укрепления границ ЕС. «Ситуация 2015 года ни в коем случае не должна повториться...