«Չորրորդ իշխանություն» թերթը գրում է. «Համաշխարհային բանկի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ Հայաստանը բիզնես սկսելու առումով աշխարհի 189 երկրների շարքում զբաղղեցնում է 5-րդ տեղը:
«ՉԻ» - Սա իսկապես զարմանալի է, որովհետեւ մեզ թվում էր՝ առաջին տեղը պիտի զբաղեցնի: Թե ինչու՝ հասկանալի է: Որովհետեւ Հայաստանի իշխանությունները երկրում բիզնես սկսելու դյուրությունը կիրառում են որպես խայծ՝ թող գան, հեշտությամբ բիզնես ստեղծեն, հետո «տակ տան», ունեցած-չունեցածը թողնեն իրենց ու մի կերպ փախչեն: Իսկ ձկնորսները լավ գիտեն՝ ինչքան խայծը հրապուրիչ լինի, այնքան շատ ձուկ կբռնվի: Դրա համար էլ բիզնես սկսելն այդքան հեշտ է (փաստաթղթերը ձեւակերպելու առումով):
Ափսոս Համաշխարհային բանկը տվյալներ չի հրապարակել այն մասին, թե որերորդ տեղն է զբաղեցնում Հայաստանը սկսած բիզնեսում հետագայում «տակ տալու» հավանականության առումով: Երեւի էլի հինգերորդ տեղը զբաղեցնի, բայց՝ վերջից: Ի վերջո, աշխարհում երկրներ կան, որոնց նախագահները երկուսից ավելի եղբայր ունեն»:

YEREVAN. – According to data released by the World Bank, Armenia is ranked fifth among 189 countries in terms of starting a business, reported Chorrord Ishkhanutyun daily.
“This is really astonishing because it seemed to us it would take the first place. It is understood why, because the Armenian authorities use the easiness of starting a business in the country as bait—let them come, easily create a business, then liquidate [it], leave their assets to them [i.e. the Armenian authorities], and somehow run off.
“And fishermen know well: the more alluring the bait is, that much more fish will be caught. And that is why starting a business [in Armenia] is so easy (in terms of preparing the [respective] documents),” Chorrord Ishkhanutyun wrote.