«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Իրականում Սերժ Սարգսյանը մինչեւ վերջին պահը դեմ է եղել Գագիկ Ծառուկյանի վերադարձին։ Նա մի քանի անձանց ներկայությամբ ասել է՝ եթե հետ եկավ, դա իմ դեմ ուղղված քայլ է լինելու։ Իսկ Ծառուկյանի հետ վերջին հանդիպման ժամանակ մեղմորեն հորդորել է չանել դա, ասելով՝ զբաղվիր սպորտով, բարեգործությամբ, գործ չունես քաղաքականության հետ։
Ծառուկյանն առարկել է՝ ասելով, որ 2013-ին չառաջադրվեց իրենց խնդրանքով, 2015-ին չպայքարեց, որ արյունահեղություն չլինի, հիմա ժողովուրդը եւ իր թիմը պահանջում են, որ հետ գա, ինչո՞ւ չգա։ Զրույցն ավարտվել է առանց «կոնսենսուսի» գալու։ Ծառուկյանի վերադարձը ծանր է տարել նաեւ վարչապետական թիմը։
«Ծառուկյան դաշինքի» ձեւավորվելը խառնել է նաեւ մյուս բոլորի ծրագրերը, գրեթե բոլոր թիմերում՝ եւ «Հայկական վերածնունդում», եւ «Ելքում», եւ ՀՅԴ-ում, էլ չենք խոսում ՀՀԿ-ի մասին, շոկային իրավիճակ է։ Ոչ միայն ընդհանուր տրամադրությունն է փոխվել, այլեւ ռեյտինգային թեկնածուների կազմն են սկսել վերանայել։
Եթե առաջ հույս կար, որ Հանրապետականը հրաժարվելու է «ձայն բերող», օդիոզ ֆիգուրներից, եւ ասպարեզ են բերվելու ընտրակեղծարարության փորձ չունեցող անձինք, ապա այժմ կարող է «դարձ ի շրջանս յուր» կատարվել, եւ նորից դիմեն լֆիկների ու շմայսների օգնությանը»:

В действительности президент Армении Серж Саргсян до последней минуты был против возвращения Гагика Царукяна в политику. Об этом пишет газета «Грапарак».
«В присутствии нескольких человек он сказал, если Царукян вернется, это станет шагом против меня. А во время последней встречи с ним он мягко призвал бывшего лидера партии «Процветающая Армения» не делать этого, посоветовав ему заниматься спортом, благотворительностью и отказаться от политики.
В свою очередь, Гагик Царукян ответил, что в 2013 году он не выдвинул свою кандидатуру по их просьбе, в 2015-ом не стал бороться, чтоб избежать кровопролития. Сейчас же народ и его команда требуют, чтоб он вернулся, а почему ему этого не сделать? Беседа  закончилась без достижения «консенсуса». Возвращение Царукяна тяжело перенесла и команда  премьера.
Формирование «Блока Царукяна» помешало и другим. Практически во всех командах шоковая ситуация. Изменилось не только общее настроение, но и начался процесс пересмотра состава рейтинговых кандидатов.
Если раньше была надежда на то, что РПА откажется от «приносящих голоса», одиозных фигур,  и на арене появятся лица, не имеющие опыт фальсификаций, то сейчас все может вернуться на круги своя, и они вновь обратятся за помощью к «лфикам и шмайсам», - пишет «Грапарак».