«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Սահմանադրական դատարանի նախագահի մի քանի թեկնածուի անուն է շրջանառվում՝ 21 տարի այս աթոռն զբաղեցրած Գագիկ Հարությունյանը 2018-ի մարտին պետք է հրաժեշտ տա պաշտոնին, քանի որ դառնում է 70 տարեկան։ Թեկնածուներից է Հրայր Թովմասյանը։
Խոսվում է նաեւ նախկին գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանի մասին, ում 40-ամյակը կլրանա այս հոկտեմբերին եւ նոր Սահմանադրությամբ կբավարարի պահանջվող տարիքային շեմը։ Նոր Սահմանադրությամբ՝ ՍԴ անդամ դառնալու համար թեկնածուն ոչ միայն պետք է 40 տարին բոլորած լինի, այլեւ մասնագիտական աշխատանքի 15 տարվա փորձ ունենա:
Կոստանյանի աշխատանքային կենսագրությունն սկսվում է 1995-ից։ Նա իր նշանակման մասին հարցին ի պատասխան երեկ ասել է, որ «լուրեր» չի մեկնաբանում»:

YEREVAN. – Gagik Harutyunyan, who has been President of the Constitutional Court (CC) of Armenia for the past 21, shall bid farewell to this position in March 2018 because he will turn 70, and the names of some candidates for this office are circulated, including that of ruling party MP and former Minister of Justice, Hrayr Tovmasyan, according to Hraparak (Square) newspaper.
“They are speaking also about former Prosecutor General [and ruling party MP] Gevorg Kostanyan, whose 40th birthday is this October, and, under the new Constitution, he will fulfill the required age threshold.
“Under the new Constitution, a candidate shall not only be at least 40 years old to become a CC member, but have [at least] 15 years of experience in professional work.
“Kostanyan’s work biography begins in 1995. In response to a question about his appointment, he said yesterday that he does not comment on ‘news,’” wrote Hraparak.