«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը ուշագրավ հայտարարություն է արել: Խոսելով Սերժ Սարգսյանի հետ կայանալիք հանդիպման մասին՝ նա նշել է. «Ղարաբաղյան կարգավորմանն ուղղված բանակցային գործընթացն այսօր վերսկսվում է առանց որեւէ նախապայմանի: Հայաստանը տարբեր տեսակի նախապայմաններ առաջ քաշելով՝ ցանկանում էր խափանել բանակցությունների վերսկսումը, բայց այժմ ստիպված է հրաժարվել այդ քաղաքականությունից»:
Հիշեցնենք, որ ապրիլյան պատերազմից հետո Վիենայում եւ Սանկտ-Պետերբուրգում Սարգսյան-Ալիեւ երկու հանդիպումների ժամանակ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել շփման գծում մշտադիտարկման եւ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի հաստատման ուղղությամբ: Բայց Ադրբեջանը համառորեն հրաժարվում էր պայմանավորվածությունը կատարելուց:
Ու հիմա, ըստ Ալիեւի, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները եւ ՀՀ-ն համաձայնել են ամեն ինչ սկսել զրոյից: Նշենք, որ հայկական կողմը երեկ չէր արձագանքել Ալիեւին: «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ վաղը Սոչիում տեղի կունենա ԱՊՀ երկրների ղեկավարների հավաք, որին, ենթադրվում է, որ կմասնակցեն նաեւ Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիեւը»:

YEREVAN. – Speaking about his forthcoming meeting with President Serzh Sargsyan of the Republic of Armenia (RA), Azerbaijan President Ilham Aliyev noted: “Today, the negotiation process on Karabakh settlement resumes without any preconditions,” according to Zhoghovurd (People) newspaper of Armenia.
“Let us remind that after the April [2016] war [which Azerbaijan had unleashed against Nagorno-Karabakh (Artsakh)], an agreement was reached—during the two Sargsyan-Aliyev meetings in Vienna [(Austria)] and Saint Petersburg [(Russia)]—toward the establishment of a mechanism for monitoring and investigation of incidents on the [Karabakh-Azerbaijan] line of contact. But Azerbaijan was persistently refusing to fulfill the agreement.
“And now, as per Aliyev, the OSCE MG [Organization for Security and Co-operation in Europe Minsk Group] Co-Chairs and the RA have agreed to start everything from scratch,” wrote Zhoghovurd.