«Ժամանակ»-ը զրուցել է Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպության Հարավային Կովկասի ներկայացուցիչ Գեորգի Գոգիայի հետ:
Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանում համաներման կիրառումը, որը ԱԺ-ում ընդունվեց Սերժ Սարգսյանի առաջարկով եւ տարածվելու է նաեւ 2008թ. մարտի 1-ի դեպքերից հետո ձերբակալված եւ երեք տարի ազատազրկման մեջ գտնվող քաղբանտարկյալների վրա: Արդյո՞ք սա բարի կամքի դրսեւորում է, թե՞ կան այլ պատճառներ:
Ես միայն կարող եմ ողջունել այդ համաներումը, քանզի այդ մարդիկ ի սկզբանե չպետք է լինեին բանտերում: Եթե համաներումն իրականություն դառնա եւ Մարտյան դեպքերից հետո ձերբակալվածներն ազատ արձակվեն, ապա դա իրականում կլինի քայլ առաջ:
Իսկ ինչպե՞ս եք գնահատում Սերժ Սարգսյանի հանձնարարականը իրավապահ մարմիններին` նոր թափ հաղորդել 2008թ. մարտի 1-ի դեպքերի հետաքննությանը: Շատերը հոռետեսորեն են մոտենում այս նախաձեռնությանը` պնդելով, որ Հայաստանի իրավապահ մարմիններն ի զորու չեն օբյեկտիվ քննություն իրականացնել: Պարոն Գոգիա, Ձեր գնահատմամբ, ի՞նչ պետք է արվի Մարտի 1-ի դեպքերի ամբողջական եւ իրական բացահայտման համար:
Նախագահի հանձնարարականն արդեն իսկ նշանակում է, որ նախկին քննությունը մանրակրկիտ չի արվել եւ չի եղել հասարակական վստահություն քննության արդյունքների նկատմամբ: Մենք դեռեւս պետք է սպասենք նոր քննության արդյունքներին: Շատ կարեւոր է, որպեսզի թե՛ հասարակությունը եւ թե՛ քաղաքական ուժերը ընդգրկված լինեն այս պրոցեսում: Human Rights Watch-ը հանդես է եկել 2008թ. մարտի 1-ի դեպքերի մասին զեկույցով, եւ մեզ համար չափազանց կարեւոր է, որպեսզի նոր քննությունը տա նաեւ այն հարցերի պատասխանները, որոնք կան մեր կազմակերպության զեկույցում: Կարեւոր է, որպեսզի կոնկրետ դեմքեր, որոնք մեղավոր են իրավախախտումների համար, պատասխանատվություն կրեն:

The Armenian Zhamanak newspaper interviewed representative of Human Rights Watch in the South Caucasus Giorgi Gogia.
How do you assess the decision to hold an amnesty in Armenia adopted by Parliament on the proposal of President Serzh Sargsyan, and which will grant the freedom to those arrested after the events of March 1, 2008?
I welcome amnesty as these people originally were not supposed to be in prison. If amnesty is conducted and those arrested after the March 1 events are released, it would be a step forward.
How do you assess the instruction of President Serzh Sargsyan to law enforcement agencies to give new impetus to investigation into the March 1 events? Many are pessimistic about it saying that law enforcers are unable to conduct an unbiased investigation. What do you think should be done for full disclosure of events?
President’s instruction suggests that the previous investigation was not detailed and there was no public confidence in the results of the investigation. We must wait for outcome of the new investigation. It is very important for society and political forces to be involved in the process. Human Rights Watch issued a report on the events of March 1, 2008. For us it is crucial that the investigation gave the answers to questions raised in the report.