«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Նախորդ օրը ՀՀԿ ֆրակցիայի նիստին ներկա են եղել գրեթե բոլոր պատգամավորները, բացի շարժմանը միացած «Գրանդ քենդիի» ներկայացուցչից ու Սեյրան Սարոյանից, որն ԱՄՆ-ում է, սակայն մոտ օրերս պատրաստվում է վերադառնալ: Ինչպես միշտ, ներկա չի եղել նաեւ «Տաշիրի» Կարեն Կարապետյանը:
Նիստի մասին պատմող ՀՀԿ-ականները զմայլված էին Սերժ Սարգսյանով։ «Այդքան մարդկային, այդքան էմոցիոնալ մենք նրան չէինք տեսել. ամեն բառը կշռադատված ու ապրված էր։ Շատ հուզիչ էր, մենք իրեն իսկապես սիրում ենք»,- ասաց մեր զրուցակիցը:
Սերժ Սարգսյանը հիմնականում խոսել է ՀՀԿ-ի միասնականության մասին, ասել, որ ունեն այնքան ձայն, որ առանց որեւէ մեկի աջակցության կարող են ընտրել իրենց թեկնածուին` Կարեն Կարապետյանին, որին էլ ինքը հանձնում է ՀՀԿ-ի ղեկավարումը, «որպեսզի չասեն` ես ստվերային ձեւով կառավարում եմ ՀՀԿ-ն։ ՀՀԿ լիդերն այլեւս Կարեն Կարապետյանն է, եւ բոլորդ մեկ մարդու պես պետք է համախմբվեք իր շուրջ. դեզերտիրներ չպիտի լինեն»:
Իսկ ինչպե՞ս է տեղի ունենալու ՀՀԿ ղեկավարության անցումը Կարեն Կարապետյանին՝ համագումա՞ր եք անելու: «Կարծում եմ` ոչ. ՀՀԿ ղեկավարի լիազորությունները, ըստ կանոնակարգի, մեխանիկորեն անցնում են առաջին տեղակալին, կարծում ենք՝ խորհրդի նիստ կանենք, այդ մասին կխոսենք»:

YEREVAN. – Virtually all MPs were in attendance to Wednesday’s meeting of the parliamentary faction of the ruling Republican Party of Armenia (RPA), according to Hraparak (Square) newspaper.
“The RPA members telling about the session were in admiration by [ex-President, ex-PM, and party leader] Serzh Sargsyan. ‘We hadn’t seen him that much humane, that much emotional. Every word was balanced and lived; it was very touching. We really love him,’ said our interlocutor.
“Serzh Sargsyan primarily spoke about the unity of the RPA, said that they have enough votes [in parliament] that they can elect, without the support of anybody, their [own] candidate [for PM], [acting PM and RPA Vice Chairman] Karen Karapetyan, and to whom he is handing over the RPA leadership.
“‘(…) there shall be no deserters [from the party,’ he noted, in particular],” wrote Hraparak.
After 11-day nationwide protest actions by the movement, led by opposition Civil Contract Party Political Council member and National Assembly “Way Out” (Yelk) Faction head Nikol Pashinyan, ex-President Serzh Sargsyan on Monday resigned from his recently-elected post of Prime Minister.
Nikol Pashinyan, in turn, announced that they are resuming their protests as of Wednesday, since the ruling Republican Party of Armenia wants to retain power at the expense of Serzh Sargsyan’s resignation.