«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Նիկոլ Փաշինյանի այցերը Ռուսաստան եւ որոշ քայլեր առաջացրել են Արեւմուտքի տարակուսանքը։ ԱՄՆ-ում չեն հասկանում Սիրիա «հումանիտար զորք» ուղարկելու իմաստը, մանավանդ, որ իրենք նախօրոք տեղեկացված չեն եղել, եւ Հայաստանում գտնվող ամերիկյան կենսաբանական լաբորատորիաների հետ կապված որոշումները, ինչի մասին հայտարարել է անձամբ Փաշինյանը․
«Տառացիորեն 10-15 օր առաջ իմ անձնական հանձնարարությամբ թույլ եմ տվել մտնել այդ լաբորատորիաները… ռուս մասնագետները երբեք չեն ունեցել մուտքի խնդիր եւ չեն ունենա` սկսած այն պահից, ինչ ես դարձել եմ վարչապետ»։ Ամերիկյան կողմը հասկացրել է, որ պետք է նման հարցերում գոնե պարիտետ պահվի՝ իրենց առաջ էլ ռուսական լաբորատորիաները բացվեն։ Մեր տեղեկություններով, սրա արդյունքում հայկական կողմին հասկացրել են, որ սեպտեմբերյան Թրամփ-Փաշինյան հանդիպումը չի կայանա»:

YEREVAN. – Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s visits to Russia and some steps have bewildered the West, according to Hraparak (Square) newspaper.
“The US does not understand the sense in sending ‘[Armenian] humanitarian troops’ to Syria, especially since it [the US] was not informed beforehand, and the decisions in connection with the American biological laboratories located in Armenia—about which Pashinyan personally announced. [Pashinyan had said:] ‘Literally 10-15 days ago, by my personal instruction, I have permitted [Russian specialists] to enter those laboratories…Russian specialists have never had an access problem, and they will not have—starting from the moment I became prime minister.’
“The American side has made it understood that at least parity should be kept in such matters, and Russian laboratories [should] be opened before them.
“According to our information, as a result of this, they [the Americans] have made it understood to the Armenian side that the Trump-Pashinyan meeting in September will not take place,” wrote Hraparak.