«Ժամանակ» թերթը գրում է. «ԲՀԿ-ին մոտ կանգնած աղբյուրը տեղեկացնում է, որ ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը ռեյտինգային ընտրակարգով առաջադրված թեկնածուների համար տասնյակ եւ նույնիսկ հարյուրավոր ԱՁ-ներ է գրանցում:
Նախընտրական շրջանում այդ ՍՊԸ-ները աշխատանքի կընդունեն կուսակցության համակիրներին, որոնք ԲՀԿ-ի օգտին քվեարկելու դիմաց աշխատավարձ կստանան: Ընտրություններից անմիջապես հետո այս ԱՁ-ները, բնականաբար, կլուծարվեն:
Սա ընտրակաշառքը շրջանցելու օրինական տարբերակ է համարվում, քանի որ մարդը փող է ստանում ոչ թե քվեարկելու, այլ ԱՁ-ում աշխատելու դիմաց, կարեւոր չէ, որ նրա կատարած միակ աշխատանքը լինելու է ԲՀԿ-ի օգտին քվեարկելը»:

YEREVAN. – A source close to the Prosperous Armenia Party (PAP) has informed that PAP Chairman—and oligarch MP—Gagik Tsarukyan is registering dozens and even hundreds of private entrepreneurships for candidates who will be nominated—for parliamentary seats—with the “rating” electoral system, Zhamanak (Time) newspaper reported.
“During the pre-election period, those LLCs will hire party supporters, who will get a salary in exchange for voting for the PAP. [But] immediately after the [forthcoming snap parliamentary] elections, these private entrepreneurships will naturally be dissolved.
“This is considered a legitimate option to circumvent election bribe, since a person gets money not in exchange for voting, but for working at a private entrepreneurship; [but] it does not matter that his only work will be to vote for the PAP,” Zhamanak wrote.