«Փաստ» թերթը գրում է. «Փաստ» թերթի տեղեկություններով՝ առաջիկայում լուրջ փոփոխություններ ու փոխատեղումներ են սպասվում ԱԳՆ-ում: Ըստ հավաստի աղբյուրների, առաջիկա ամիսների ընթացքում մի շարք երկրներում գործող դեսպաններ հրաժարական կտան, քանի որ այդ հարցի վերաբերյալ կա հստակ քաղաքական որոշում:
Սա պայմանավորված է նրանով, որ իշխանությունները մի շարք հավատարմագրված դեսպանների համարում են «նախորդների կադրերը» կամ «ոչ պրոֆեսիոնալներ». փաստացի վստահության խնդիր կա՝ նրանց ուղղակի չեն վստահում եւ անընդհատ մեղադրում են արհեստական անգործության եւ սաբոտաժի մեջ:
Տեղեկություններ կան, որ վարչապետը ԱԳ նախարարից ցուցակ է պահանջել, որտեղ նշված կլինեն «անցանկալի» եւ ոչ «սվոյ» դեսպանների անունները: Մեկ այլ հանձնարարություն Փաշինյանը տվել է թիմակիցներին, որպեսզի դաշտում հարմար թեկնածուներ փնտրեն՝ առաջիկայում սպասվող նշանակումների համար: Ըստ նույն աղբյուրների, դեսպանների թեկնածուների «քասթինգը» համակարգում է վարչապետի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը:
Ի դեպ, թերթի տեղեկություններով, ՀՀ դիվկորպուսի մի շարք հին ներկայացուցիչներ տարբեր առիթներով եւ նեղ շրջանակներում դժգոհություն են հայտնել, որ ԱԳՆ-ն ոչ մի կերպ չի համագործակցում, անգամ կարծիք չեն հարցնում որեւէ լուրջ հարցի վերաբերյալ»:

YEREVAN. - Major changes and shifts expected in the near future at the Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Armenia, according to Past (Fact) newspaper.
“According to reliable sources, [Armenia’s] ambassadors functioning in several countries will resign within the coming months, since there is a clear political decision on this matter.
“This is due to the fact that the [incumbent Armenian] authorities consider several of the [country’s] accredited ambassadors as ‘personnel of the predecessors,’ or ‘non-professionals.’ In fact, there is an issue of trust. They [the incumbent authorities] just do not trust them and constantly accuse them of artificial inaction and sabotage.
“There is information that the prime minister has requested from the foreign minister a list where the names of the ‘unwanted’ and the not ‘one’s own’ ambassadors will be noted.
“[Prime Minister Nikol] Pashinyan has given another assignment to his teammates to seek suitable candidates in the [respective] arena—for the appointments expected in the near future,” Past wrote.