«Փաստ» թերթը գրում է. «Փաստ» թերթի տեղեկություններով, իշխանության ներսում քաղաքական որոշում է կայացվել, ըստ որի՝ անցումային արդարադատության եւ վեթինգի խնդիրները կարգավորելու եւ օրենսդրական գործիքակազմերը հստակեցնելու հնարավոր բոլոր իրավակարգավորումները հստակեցնելու համար 2020 թվականի գարնանը հնարավոր է անցկացվի սահմանադրական հանրաքվե:
Ի դեպ, հանրաքվեի, թե ԱԺ միջոցով փոփոխություններ կատարելու հարցը վերջնականապես կհստակեցվի միայն այն բանից հետո, երբ պարզվի սահմանադրական փոփոխությունների ողջ շրջանակը: Փոփոխությունների իմաստն այն է, որ իշխանությունների համար ռիսկային համարվող իրավակարգավորումները, որոնք պահանջում են սահմանադրական կանոնակարգում, միանգամից հստակեցվեն:
Թերթին դեռեւս չհաջողվեց պարզել՝ այս փոփոխությունները կանդրադառնա՞ն կառավարման համակարգին, այն է՝ անցում կկատարվի՞ նախագահական համակարգին, թե՞ ոչ, թեպետ դրա մասին արդեն իսկ ակտիվորեն բարձրաձայնվում է»:

Внутри власти принято политическое решение, согласно которому с целью уточнения всех возможных правовых регулирований по части переходного правосудия и веттинга  и уточнения законодательных инструментариев весной 2020 года может состояться конституционный референдум. Об этом пишет газета «Паст», ссылаясь на собственные источники.
«Кстати, вопрос о референдуме или внесении поправок при помощи Национального Собрания будет окончательно уточнен лишь после того, как прояснится полный круг конституционных изменений. Смысл поправок в том, чтоб правовые регулирования, считающиеся  рискованными для властей, которые требуют конституционного регулирования,  были бы сразу разъяснены.
Нам пока не удалось выяснить, скажутся ли эти изменения на системе управления - произойдет ли переход к президентской системе или нет, хотя об этом уже активно говорят», - отмечает издание.